mobrazek_129.gif
mobrazek_129.gif • Autor: Respekt

vobrazek_129.jpeg
Fotografie: Ne, tohle není MTV. (Robert s dcerou Norou.) Foto Tomki Němec • Autor: Respekt

Nakrátko ostříhaná Zuzana Kárová se svými pevnými botami, batůžkem a šusťákovou bundou vypadá jako průzkumnice z džungle. A jejím terénem také džungle je. Zuzana se pohybuje ve světě, kam se běžný občan nedostane. Ostřílela se v chudinských a menšinových ghettech, která vyrůstají na periferiích českých měst. Nyní pracuje pro Střep, sdružení na ochranu dětí. A patří mezi těch pár odborníků, kteří upozorňují na to, že chudoba, ponížení a vztek za hradbami ghett začínají být výbušnou směsí. Jako ve Francii. Autem to z kladenského centra trvá půl hodinky. Společensky je to ale posun o pár světelných let. Blok domů v průmyslové zóně ve Velvarské ulici vypadá uboze a poničeně. Tady teď bydlí Fučíkovi. Zuzana, která mne za nimi poslala, je považuje za velmi zvláštní rodinu. Tihle Romové se totiž snaží žít podle zásady čikatar het, což znamená: dostat se z bahna.

Sklepní dítě

Zuzana tuhle rodinu poznala, když se Marice a Robertovi narodil Dominik, páté dítě. Tehdy byli zadlužení a vznášela se nad nimi hrozba stěhování do proslulého kladenského Masokombinátu, kam magistrát posílá neplatiče. „Při porodu jsem byl sám a měl jsem docela nahnáno,“ popisuje Robert noc, kdy do sklepního brlohu, kde s dětmi žili, nestihla dorazit záchranka. Roli porodníka sehrál dobře. Jinak se jim ale moc nevedlo. Sklepní dítě Dominik putovalo do kojeneckého ústavu. Do kojeňáku ho měly následovat i…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte