Budou pokračovat reformy v režii lidovců? Nebo se vrátí „stará dobrá velká koalice“? Právě o tom rozhodnou nedělní rakouské volby.

Letošní 1. říjen bude neméně důležitý než 3. říjen před sedmi lety. Tehdy získali Svobodní Jörga Haidera 27 % a druhé místo těsně za lidovci. Právě mesaliance s nimi pak umožnila Wolfgangu Schüsselovi obejít vítězné socialisty, rozbít zacementovaný proporční systém a vytvořit reformní vládu. A co teď? Na to s napětím čeká celé Rakousko.

Reformovat bez bolesti

Když se počátkem roku 2000 lidovci (ÖVP) ujímali moci, jejich spojenectví se Svobodnými (FPÖ) nedával nikdo velké šance. Přispěly k tomu diplomatické sankce 14 členů EU i rozsáhlé protestní demonstrace ve Vídni. To vše navodilo zcela novou atmosféru v zemi, jejíž politické elity se po desítky let řídily zásadou „je třeba se dohodnout“ a kde byla jakákoli otevřená konfrontace naprosto ojedinělá. Dnes je Rakousko jiné. Svobodní se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory a tehdejší neohrožený vůdce Jörg Haider bojuje o politické přežití. Jeho Spojenectví pro budoucnost Rakouska (BZÖ), které se loni na jaře odštěpilo od původní FPÖ, zřejmě skončí, neboť nejspíše nepřekoná 4procentní hranici pro vstup do parlamentu. A s ním možná odejde do politického důchodu i sám Haider – skoro na den přesně dvacet let poté, co byl zvolen do čela FPÖ a zahájil své úspěšné tažení rakouskou politikou. Již teď je jisté, že ze…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte