2006-1604-mobr-18A.gif
2006–1604-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-1604-vobr-18A.jpg
Fotografie: Raketoplán byl omyl, ale teď už víme, jak na to. (Čelní manažeři NASA představují Orion.) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Označit uplynulých třicet let americké pilotované kosmonautiky za slepou uličku je přinejmenším odvážné. Ovšem celé konstatování nabývá úplně jiného rozměru, když si uvědomíme, kdo jej vypustil z úst. Nebyl to nikdo jiný než současný ředitel NASA Michael Griffin. Slepou uličkou myslí dva středobody amerických vesmírných letů – raketoplán a mezinárodní kosmickou stanici.

Raketoplány pomalu dosluhují. V minulých dnech Američané představili jejich následníka, kosmickou loď Orion. Technicky i koncepčně diametrálně odlišný stroj znamená jasný odklon od raketoplánu. Svou konstrukcí i filozofií dává vzpomenout na éru lunárních výprav Apollo. Můžeme se tedy rozloučit s ladnými křivkami kosmického stroje připomínajícího dopravní letadlo; opět si budeme muset zvyknout na kapsli vracející se z vesmíru na padáku podobně jako ruská loď Sojuz. Je to krok zpět? Nebo byl krokem zpět raketoplán?

Kosmický mamut…

V době, kdy vrcholil program Apollo, hledala NASA novou cestu. Američané se nabažili fotografií hrdinů salutujících vlajkám na Měsíci a začali se ptát na smysl a cenu této „legrace“. Představitelé NASA správně odhadli, že končí doba bohatých finančních žní, a rozhodli se dramaticky snížit cenu za vynášení nákladů do vesmíru. Kdyby se to podařilo, mohla by přijít doba rutinních letů do kosmu: na oběžnou dráhu a časem i dále.

Jako jediné možné řešení se tehdy…

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte