Má šedesát let po holocaustu střežit bezpečnost židovského státu Bundeswehr? Nakonec nebude. Ale už samotná možnost znamená přelom.

Německý voják zadržuje nenápadný kamion, ale v něm se skrývá raketa dopravovaná z Íránu přes Sýrii libanonskému Hizballáhu. Místní šíité hrozí pěstmi, ale jedna temná cesta podloudníků je rozkryta. Německý voják střílí na izraelské průzkumné letadlo narušující libanonský vzdušný prostor. V Jeruzalémě běží demonstrace, vždyť tohle jsme nezažili od holocaustu, ale mandát Rady bezpečnosti hovoří jasně: Padni komu padni. Mohla to být skutečně senzace, německá účast v mírotvorných jednotkách v Libanonu s tvrdým mandátem. Ale i když ji kancléřka Angela Merkelová nakonec vyloučila, za přelom můžeme považovat už samotný fakt, že se o ní zcela vážně jednalo.

Pokud jde o vojenské expediční možnosti, Německo se v rámci EU dosti vymyká. I tamní vláda sice preferuje opatrnost a nehrne se do vojenských dobrodružství, ale Berlín má na to i specifické alibi. Pacifistickou ústavu, kterou mu nadiktovali vítězní spojenci po druhé světové válce. Ta vyžaduje speciální schválení parlamentem pro každou akci zvlášť, ale i tak je v zahraničí 7000 vojáků Bundeswehru. Najdeme je v Afghánistánu, na Balkáně (Kosovo) i v Africe (Džibutsko, Kongo). Jenže zasahovat v Libanonu, nota bene na rozhraní mezi dosahem izraelské armády a Hizballáhu, to je úplně jiná káva. Němci mají panický strach z toho, že mandát by jim dovolil, v případě přestupku i…

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte