2006-1351-mobr-12Rei.gif
2006–1351-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1351-vobr-12Rei.jpg
Fotografie: Ferenc Gyurcsány. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Ferenc Gyurcsány letos zaznamenal dva historické rekordy. Poprvé od roku 1990 vládní strana v dubnových volbách obhájila moc. Ale ještě nikdy vítěz tak rychle nepřišel o svou popularitu. Podle agentury Medián by dnes socialisty volilo jen 32 % dotázaných, zatímco národně konzervativní Fidesz Viktora Orbána až 44 %. Čím to?

Gyurcsány porušil zlaté pravidlo maďarské politiky, že nepříjemná opatření je třeba nechat až na dobu po podzimních komunálních volbách. Místo toho přišel okamžitě s balíčkem úsporných opatření, zvýšil daně, prosadil školné na univerzitách a nejspíše dojde i na přímé platby u lékaře. To vše provází masivní propouštění ve státní správě, z níž by mělo do konce příštího roku odejít až 30 % zaměstnanců. Gyurcsány vědomě obětoval komunální vítězství socialistů naději, že se do parlamentních voleb v roce 2010 projeví kladné dopady reforem. Přinutil ho k tomu katastrofální stav rozpočtu, který loni vyprodukoval nejvyšší schodek v rámci EU a letos by se měl i přes zmíněné úspory stále pohybovat kolem 8 % HDP.

Tuto Gyurcsányovu „zradu na levici“ ospravedlňuje hlavní opoziční síla. Formálně pravicový Fidesz je v ekonomické i sociální oblasti spíše nalevo od socialistů, které v předvolební kampani mírou populismu dokonce překonával. Ale odmyslíme-li si tyto konkrétní povolební události, najdeme překvapivě mnoho paralel mezi Gyurcsányem a Jiřím Paroubkem stejně jako mezi…

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte