„Další blízkovýchodní válka – Izrael proti genocidnímu islamismu – právě začala,“ píše v americkém magazínu The New Republic novinář Josi Klein Halevi, známý i ze svých komentářů v Respektu. Nepřehání? Možná trochu ano, ale jádro věci opravdu nevypadá růžově. Už to není zápas o život jednoho uneseného vojáka. Nyní jde o to, jak se vyhnout situaci, kdy je Izrael účinně ostřelován raketami ze dvou stran – z Gazy a Libanonu. Tak se změnila situace za pouhé dva týdny. V neděli 25. června byl unesen desátník Gilad Šalit a izraelské jednotky se po necelém roce vrátily do pásma Gazy. Ve středu 12. července byli uneseni dva vojáci ze severní hranice a Izraelci se po šesti letech vrátili do jižního Libanonu. Jenže právě to, co vypadá jako opakování téhož, není totéž. Nejde jen o šrám na pověsti a profesionalitě izraelské armády. Jde o koordinovaný útok ze dvou směrů zeměpisných i myšlenkově fanatických – od západu odpaluje své kásámy sunnitský Hamás, od severu své kaťuše šíitský Hizballáh. A obě tato hnutí mají své zázemí v Sýrii a Íránu.

Server Debka, vždy dobře informovaný, leč vycházející z anonymních zdrojů, popsal situaci takto: „Teherán otevírá z Gazy a Libanonu novou válečnou frontu proti Washingtonu. Pro svůj souboj s Amerikou používá Izrael jako cíl, Sýrii jako týlovou základnu a Irák jako cvičiště.“ Evropští politici to sice takto jasně a nahlas říci nemohou, ba ani nechtějí, ale právě v citovaném mixu hrozeb spočívá…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte