Zřejmě žádná zahraniční událost nevyvolává takové debaty jako zásah Izraele v Palestině. O tom, jestli je vojenský zákrok na záchranu uneseného vojáka oprávněný, polemizuje analytik Ústavu mezinárodních vztahů Pavel Barša a spisovatel věnující se Izraeli Tomáš Kolský. Vývoj na Blízkém východě nabíral na takové rychlosti, že první a druhý text od sebe dělí rozšíření sporu o Libanon.

V pondělí 10. července po sedmé hodině večerní roztrhala izraelská raketa na kusy tři neozbrojené šestnáctileté Palestince a jejich čtvrtého vrstevníka těžce zranila. Stalo se tak na severu pásma Gazy v Bejt Hanúnu poté, co z nedalekého místa vypálila skupinka palestinských bojovníků podomácku vyrobenou raketu do Izraele, kde nezpůsobila žádné materiální ani lidské škody. Tato příhoda dobře ilustruje to, co se děje v pásmu Gazy po zajetí izraelského vojáka Gilada Šalita 25. června. Třemi mrtvými nezletilci se vyšplhal počet zabitých Palestinců za čtrnáct dní vojenské kampaně na jednapadesát (sto čtyřicet bojovníků i civilistů bylo zraněno), zatímco ve stejném období zahynul jeden izraelský voják.

Používání síly

Palestinské středisko pro lidská práva tvrdí, že z jednapadesáti zabitých bylo sedmadvacet civilistů. Izraelské zdroje naopak uvádějí, že většinu obětí tvoří ozbrojenci. Ale i kdyby zabitých civilistů bylo jen deset, stejně by to byla neúměrná cena za ohrožení, jemuž je vystaven jediný izraelský bojovník. A k tomu je třeba připočíst zatčení…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte