Ještě nedávno se při pohledu na ni omdlévalo a místo, kde byla spatřena, hned zahalily mraky úřední dezinfekce. Dnes obrana nezabírá a na mdloby není čas: veš, symbol chudoby a nemocí, je zpátky v nebývalé síle.

„U dcery to začalo loni ještě ve školce,“ sype ze sebe překotně Ivana Merklová, jako by chtěla mít zpověď co nejdřív za sebou. „Četla jsem tam vyvěšené varování, že se mezi dětmi vyskytly vši, ale já sama jsem je nikdy neměla, tak jsem si říkala, že se nás to netýká. Pak jsem si ale všimla, že se dcera pořád drbe, a když jsem se podívala blíž, měla té havěti plnou hlavu.“ Paní Merklová nasadila nejúčinnější šampon, paraziti zmizeli. Jenže když dívenka přišla zpět mezi děti, všechno se brzy opakovalo.

Do tělocvičny, prosím

Podobné zážitky mají společné tisíce rodin po celé republice. Pro většinu z nich je to šok, protože mít vši s sebou nese odér totální zanedbanosti a životní bídy. Dvě nedávné světové války proslavily veš jako legendárního přenašeče smrtelných infekcí a hrůza z ní přežila dlouho do mírových časů. Pamětníci vzpomínají, jak ještě v osmdesátých letech minulého století způsobovala veš zahlédnutá ve vlasech nějakého dítka opravdový úlek dospělých – a okamžitý úřední zákrok. Učitelé nahnali žáky třeba do tělocvičny a všechny je postříkali dezinfekcí. Dnes tyto totalitní praktiky nejdou použít, škola musí daleko víc komunikovat s rodiči, a to přináší nečekané komplikace. …

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte