Zajatci držení na americké základně Guantánamo nemohou být souzeni zvláštními vojenskými komisemi. Zároveň se na ně vztahují Ženevské konvence o válečných zajatcích. Nejvyšší soud Spojených států minulý čtvrtek rozhodl, že se ze závazků konvencí nelze vyvázat v žádné části konfliktu s al-Káidou. To je velký zvrat.

Současná americká vláda argumentuje od září 2001 tím, že teroristé neuznávají žádná pravidla hry, a proto si také sami žádné civilizované jednání nezaslouží. Bezpečí je potřeba zajistit především, spravedlnost přijde později. Jenže se ukazuje, že nepřijde. Pro zadržované „nezákonné bojovníky“ zbývají v tuto chvíli v podstatě dvě možnosti: propuštění bez soudu nebo věčné věznění taktéž bez rozsudku.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu osud zajatců nevyřešilo, dost možná naopak – vláda bude hledat další právnické kličky a vše se protáhne. Je ale důležitým krokem v opětovném nastolení důvěry v demokratické instituce. Ty mají totiž zjevně schopnost korigovat samy sebe. Americká vláda udělala chybu, americká justice ji napravuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte