Němci fandí svým fotbalistům, mávají vlajkami – a nemají přitom (skoro) ani výčitky svědomí

Nevzpomínám si, kdy přesně se objevila. Jednoho chladného květnového rána tam prostě byla. Visela, jaksi schlíple, z kuchyňského okna našeho souseda v Drážďanech, smutný hadr v černo-červeno-zlaté: německá národní vlajka. „Typický Ossi,“ pomyslela jsem si o sousedovi, poněvadž já pocházím ze Západu.

„Všichni jsou to latentní pravicoví extremisté, a proto jsou nadšení, že si během mistrovství světa konečně mohou užít svého chorobného nacionalismu.“ O týden později jsem při nákupu ve Wal-Martu vzala i pár malých černo-červeno-zlatých vlaječek z papíru. Jen tak, samozřejmě, ze srandy. „Co blbneš?“ zeptal se můj miláček, když jsem je přinesla domů, a zastrčil je až dozadu na nejvyšší polici v temném koutě chodby. Když o týden později při prvním fotbalovém utkání páchl náš byt po karbanátcích, pivu a mně úplně cizích mužích, uviděla jsem je znovu – coby dekoraci nad vstupními dveřmi.

Katrin v tričku

„Kdo se bojí černo-červeno-zlaté?“ ptaly se Süddeutsche Zeitung krátce před zahájením fotbalového mistrovství světa. A před nedávnem by se mnoho, když ne většina, Němců určitě hlásilo k těm, kteří se vlajky skutečně trochu bojí. Pokud totiž vůbec existuje něco jako německá národní identita, pak spočívá v odmítnutí všeho, co jen náznakem připomíná nacionalismus. Jsou-li Němci…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte