2006-1058-mobr-16A.gif
2006–1058-mobr-16A.gif • Autor: Respekt

2006-1058-vobr-16A.jpg
2006–1058-vobr-16A.jpg • Autor: Respekt

Werner D‘Inka (52) je jedním z pěti vydavatelů ve světě nejčtenějších německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Studoval na univerzitě v Mohuči a na Svobodné univerzitě v Berlíně žurnalistiku, historii a politiku. Ve FAZ pracuje od roku 1980: nejprve jako vedoucí sekce pro videotexty, televizi a elektronické zpravodajství, později v redakci novin, kde roku 1991 převzal funkci vedoucího vydání. Od března minulého roku se stal spoluvydavatelem a má na starosti regionální přílohy.

Tento rozhovor vedeme v době, kdy se v České republice politická situace dostala do patu. Vy jste v Německu zažili něco podobného a také výsledky voleb v USA a Itálii ukazují, že dosáhnout širokého konsenzu při dnešní formě demokracie je mnohem těžší než třeba před dvaceti lety. Co z toho pro nás vyplývá?

Je skutečně pozoruhodné, jaké vznikají paralely. Tak například, jak v den prohry ztratili sebekontrolu šéfové stran, které v Evropě prohrály: pánové Schröder, Berlusconi i Paroubek. Všichni tři nadávali ostatním stranám a médiím, ale nakonec museli akceptovat volební výsledky. Doopravdy se zdá, že už neexistuje jasný rozdíl mezi většinou a menšinou a že i pro ty největší, lidové strany je čím dál těžší získávat stabilní většinu a sestavovat stabilní vlády. Současný trend ukazuje, že se budou asi tvořit velké koalice. V Německu po loňských volbách čistě početně…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte