2006-1061-mobr-NMDsystem0625.gif
2006–1061-mobr-NMDsystem0625.gif • Autor: Respekt

2006-1061-vobr-NMDsystem0625.jpg
Fotografie: Na papíře to vypadá jednoduše, v praxi je to složité. Ale bez obrany proti korejské bombě bude všechno ještě o hodně složitější. (Systém raketového štítu, kdy družice sledují infračervenými čidly dráhu nepřátelské rakety a data předávají do řídící centrál – Autor: Respekt/David Munich • Autor: Respekt

Štíhlá raketa opustila silo na ostrově Kodiak a letí vstříc zimní aljašské obloze. Několik minut po startu se od ní odděluje nebezpečně vyhlížející hlavice, stoupá k hranicím kosmického prostoru a žene se nad Tichým oceánem směrem k Austrálii. Jiná raketa mezitím tiše vyčkává v šachtě 8000 kilometrů odtud, na atolu Kwajalein, který je součástí Marshallových ostrovů.

Šestnáct minut po startu balistické střely se motory vyčkávající rakety mají zažehnout a vystřelit ji vzhůru vstříc kosmickému projektilu. Konstruktéři ji vytvořili tak, aby s pomocí pozemních radarů i kosmických družic zamířila na schůzku s útočníkem, zachytila jej citlivými čidly, srazila se s ním a vyřadila jej tak ze hry.

Nic z toho se ale nestalo. Protiraketa zůstala v silu, balistická střela s maketou jaderné zbraně dopadla na „cíl“ kdesi v oceánu. A velení armády USA mělo onoho prosincového dne roku 2004 důvod k zamyšlení.

Protiraketa sice neodstartovala jen kvůli nepříliš závažnému selhání počítačů, pochybnosti přesto zůstávají. Globální ochranný deštník, který má bránit Ameriku před úderem mezikontinentálních střel, se až příliš často ocitá pod palbou kritiky. Debata nabývá na důležitosti právě v těchto dnech, kdy KLDR zřejmě připravuje cvičný start vlastní balistické rakety. A zvlášť významná je pro střední Evropu, kde se má část amerického ochranného deštníku také objevit.

Riskovali i…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte