Reklama
 
200625-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/25

Koupit vydání
200624-vobr-01obalka%20Velka.gif Vydání 11.–18. 6. 2006 200626-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 25. 6. – 2. 7. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené dámy a pánové, léto se konečně začíná zahřívat, stejně jako události kolem sestavování vlády. Na toto téma vám přinášíme hned několik článků a rozhovor. V tomto čísle bych vám rád doporučil zejména text o zprávě šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho, která začíná spouštět řadu nových vyšetřování.
Zahraničí
Togo hraje v Německu Zbyněk Petráček Africký nováček na šampionátu v kopané vyprodukoval více změn trenérů než gólů. Všiml si toho i list New York Times. Věru je o čem psát. Rudyho síla Zbyněk Petráček Nezávislost na dovozu ropy a plynu. Tento slogan může vyhrát americké volby. Dnes už ho nerazí jen environmentalisté či opozice z Demokratické strany, ale i sami republikáni. Studená válka po patnácti letech Alexandre Gajdamacký Kreml bere plány Varšavy, Budapešti a Prahy vstoupit do tichého jaderného soupeření dvou staronových rivalů – Ruska a USA – na straně Washingtonu nesmírně vážně. Konfliktem k referendu a zpět Zbyněk Petráček V Džabalíji vybuchuje nálož. Člen Hamásu Ahmed Sarí je mrtev, jeho osmiletý syn vyvázne zraněný.
Diskuse
Má bojkot vědců smysl? Pavel Jungwirth, D. J. Novotný Celosvětovou debatu vyvolala výzva britských akademiků, aby byli bojkotováni jejich izraelští kolegové. Před 10 lety Respekt Prahu navštívil čínský disident Harry Wu, brněnská radnice přišla s návrhem léčit asociální mládež lekcemi golfu a padesát procent Čechů v průzkumu IVVM uvedlo, že se v noci doma bojí.
Ekonomika
Probouzení v Bruselu Jiří Sobota Evropská unie je sexy. Z Rumunska, Bulharska, Ukrajiny nebo třeba Mauretánie vypadá jako zázrak. Sousední země dělají kde co, aby do ní mohly vstoupit, a obyvatelé těch vzdálenějších, kterým členství v bohatém evropském spolku vůbec nehrozí, často na nic nečekají a vyrážejí do Evropy nelegálně na vlastní pěst.
Rozhovory
Volební zákon je na hraně ústavnosti Erik Tabery Jiří Přibáň (1967) patří k předním českým právním teoretikům současnosti. Petr Pávek (42) za Stranu zelených je starostou obce Jindřichovice pod Smrkem.
Téma
Zapomeňte na šedivou Ukrajinu Jaroslav Pašmik Opovrhovaný národ setřásl předloni zbytky totalitního otroctví Oranžovou revolucí a prudce se rozvíjí. Vzniká nová Ukrajina a my z ní přinášíme reportáž.
Domov
Pohádka o Antonínu Koláčkovi Jiří Sobota Přišel odnikud. Zachránil ztracený podnik. Odchází jako jeden z nejbohatších mužů v zemi a s velkorysými plány konat dobro. Na tomto popisu oslnivé dráhy jednoho z majitelů Mostecké uhelné Antonína Koláčka se shodnou jeho příznivci s mnohými jeho odpůrci. Podjatost soudce Rašíka Jaroslav Spurný Další justiční fígl v procesu s Yektou Uzunoglem ukázal, že kurdský lékař nemá v Česku právo na spravedlnost. Senát Obvodního soudu pro Prahu 4 složený z předsedy Mgr. Vítězslava Rašíka a přísedících Judr. Ireny Nechvátalové a Zuzany Semelové se pro podjatost vylučuje z vykonávání úkonů trestního řízení. Kubiceho zpráva začíná žít Jaroslav Spurný Plukovník Jan Kubice se v posledních dnech nenudí. Policie začala prověřovat osm trestních oznámení podaných na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od lidí, kteří byli v různých souvislostech uvedeni v jeho zprávě o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Jeden den v životě Vladimír Multrus Ráno mě budí Tonda, náš kocour. S rozběhem vyskakuje na postel, kde se uvelebí na mých prsou. Paroubkovy vládní plány Erik Tabery, Silvie Lauder Tváře občanských demokratů, lidovců a zelených každou chvíli vyskakují na televizní obrazovce nebo z titulních stran novin. Jednají o sestavování vlády, jejím programu či obsazení.
Komentáře
Pat po slovensku Luboš Palata Robert Fico by si měl rychle sehnat číslo na Mirka Topolánka. Vítěz slovenských parlamentních voleb totiž podobně jako předseda ODS musí řešit povolební pat, i když po slovensku. Středo-pravá vláda umírá Erik Tabery Středo-pravicová koalice se ještě ani nenarodila a už pomalu začíná umírat. V půlce minulého týdne na večerní schůzce prý Mirek Topolánek seznámil Miroslava Kalouska a Martina Bursíka s tím, že jednání se sociálními demokraty o nějaké podpoře naprosto zkrachovala. Historici rozhodnou o budoucnosti Petr Třešňák Pohoršení nad tím, že policie odmítla stíhat extremistickou Národní stranu za to, že její předáci popírali romský holocaust v Letech u Písku, by už trochu zavánělo nudou. Ve hvězdách Jaroslav Spurný Pár dní poté, co se Ján Langoš stal federálním ministrem vnitra, si chtěl promluvit se svým náměstkem Janem Rumlem o zásadní přeměně rezortu. Kanceláře úřadu, v létě 1990 samozřejmě plného „starých struktur“, se jim nezdály příliš bezpečné, a tak se rozhodli sejít v jedné barrandovské restauraci. Když schází opozice Zbyněk Petráček Velká koalice není zločin a není třeba ji paušálně odsuzovat. Ale kdokoli ji navrhuje, měl by hned dodat i rizika, která přináší. Pro příklad nemusíme chodit daleko: V sousedním Německu taková koalice již nějaký čas funguje.
Civilizace
Klonovat člověka? Jsou i jiné cesty Jaroslav Petr Pátého července uplyne deset let od narození ovce Dolly. Po celou tu dobu se svět nepřestal děsit narození prvního klonu člověka. V klonování naopak doufají někteří neplodní lidé, jimž současná medicína nedokáže pomoci. Paměť lidstva na webu Martin Uhlíř V srdci kalifornského Silicon Valley pracuje den za dnem, hodinu za hodinou robot velikosti malého terénního auta. Polyká knihy patřící Stanfordově univerzitě, mechanickými prsty jemně obrací jejich stránky, a než knihu znovu vyplivne, změní její obsah v sérii nul a jedniček, kterou uloží do počítače. Ostrov v ropném moři Martin Uhlíř Poklidná atmosféra, která v automobilových kruzích až dosud vládla, se začíná měnit. Bylo to znát i na letošním ročníku přehlídky ekologických automobilů Challenge Bibendum.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Příběh ze zapadlé irské vesnice byl neobvyklý, tak jako muž, jenž ho před čtrnácti lety v Paříži vyprávěl. Měl bledý oválný obličej a tmavou tužkou obtažená obočí. Nebýt zlatistých kadeří, jež z čela odhazoval aristokratickým trhnutím hlavy, připomínal by benátskou karnevalovou masku. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy tento týden na ČT. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Film Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Kulturní tip Respekt Na surové umění si zajděte na výstavu do Domu U Kamenného zvonu. Pojem art brut bývá překládán jako surové nebo syrové umění.
Kultura
Na řadě je al-Muhádžir Filip Moravec Jmenování Zarkávího nástupce následovalo prakticky bezprostředně po jeho smrti. Pro al-Káidu bylo důležité dát co nejdříve najevo neotřesitelnost a schopnost nahradit vůdce novou osobností.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Čechy a Moravu zasáhla vlna horka, která svou razancí na hodinu zastavila pražský orloj. Pokračovala jednání Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a Martina Bursíka o sestavení vlády, jejichž výsledkem je, že rozložení křesel v kabinetu má být 9-3-3.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte