200624-vobr-01obalka%20Velka.gif

2006/24

Koupit vydání
200623-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 4.–11. 6. 2006 200625-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 18.–25. 6. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Z povolebního zmatku pro vás v novém čísle Respektu analyzujeme otázku, zda a popřípadě jak změnit volební systém, aby se v Česku snáze sestavovaly většinové vlády.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Média přinesla zprávu, že v Iráku byl zabit vůdčí terorista a významný představitel al-Káidy Abú Músab Zarkáví. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se omluvil občanům za to, že v šoku nad vítězstvím ODS nazval nedávné volby &bdquo;novým únorem 1948&ldquo; a prohlásil, že neuzná jejich výsledek. <B>Byla to má první vážná chyba, kterou jsem za 13 měsíců v čele vlády udělal, a z tohoto hlediska se české veřejnosti omlouvám</B>, řekl Paroubek.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Odvážné výboje současného vizuálního umění si jistě zaslouží respekt, umělci minulých dob by však takovou práci nejspíš pokládali za otravnou. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy tento týden na ČT. Hudba Respekt Red Hot Chili Peppers i vážná hudba, to nabízí tento týden. Výstavy Respekt Nejlepší výstavy tohoto týdne. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Kulturní tip Respekt Nenechte si ujít jednu z nejzajímavějších událostí letošní sezony &ndash; open air festival United Islands of Prague.
Kultura
Iskandarov všemi zrazený Tomáš Vlach Sedí za mřížemi a má tam pobýt 23 let &ndash; za terorismus a ekonomické delikty. Přitom ještě před dvěma lety stál v čele státní plynové firmy a Demokratické strany Tádžikistánu.
Civilizace
Velká opičí debata Peter Singer Ve svých Dějinách evropské morálky, které vyšly v roce 1869, irský historik a filozof W. E. H. Lecky napsal: &bdquo;Laskavé chování zprvu zahrnuje toliko rodinu, záhy se však kruh rozšíří a obsáhne nejprve třídu, poté národ, poté koalici národů, nato veškeré lidstvo, až nakonec jest jeho vliv patrný i na počínání člověka ve světě zvířecím.&ldquo; Jak nezmrazit srdce Martin Uhlíř Unikátní transplantace srdce se koncem května zdařila britským lékařům. Její výjimečnost spočívá v tom, že před voperováním do těla příjemce nebylo náhradní srdce zmrazeno a vůbec nepřestalo pracovat. Minulost čeká ve Wannsee Bára Procházková Do exkluzivní čtvrti u jezera Wannsee v bývalé západní části Berlína přijde na expozici o konečném řešení židovské otázky denně až dvě stě návštěvníků.
Rozhovory
Je tu zatím hodně neznámých Luboš Palata Sociolog, spisovatel a diplomat Martin Bútora se narodil roku 1944 v Bratislavě. V listopadu 1989 byl spoluzakladatelem hnutí Veřejnost proti násilí, poté pracoval jako poradce prezidenta V. Havla pro lidská práva.
Téma
Dobrý Čech Emil Hácha Viktor Šlajchrt Za německé okupace se ocitl v čele tzv. Protektorátu Čechy a Morava slabý, nerozhodný, ale v zásadě slušný člověk. Formálně nesl odpovědnost za bezpočet zločinů a hanebností, jenže byl vinou těžké sklerózy prakticky nesvéprávný.
Zahraničí
Příliš sdělná rozvědka Zbyněk Petráček Tajné služby jsou už ze své definice nejraději, když se o nich nemluví. Právě v tomto smyslu má ale nyní německá rozvědka BND smůlu. Jak tulipány přicházejí o ideály Tomáš Vlach Kyrgyzští revolucionáři oslavili rok u moci, ale stále hledají sami sebe. &bdquo;Ty neznáš Ryspeka?&ldquo; užasle zvedá obočí Zalkar, novinář z jikyrgyzského Oše, který udržuje čilé styky s místní odnoží čečenské mafie. Irák bez Zarkávího Zora Hesová Abú Músab al-Zarkáví, na jehož hlavu USA vypsaly stejně velkou odměnu jako na bin Ládina, byl zabit. Na situaci v Iráku to ale příliš nezmění. Terorista, kterému propaganda administrativy George Bushe dopomohla k vlivu, stačil velkou část svých hrozeb uskutečnit. Nečisté nohy Itálie Josef Kašpar Největší fotbalový skandál v zemi se promítá i do světového šampionátu. Co si o squadře azzuře vlastně myslet? Squadra azzurra, národní fotbalový tým, nastupuje 12. června na první utkání proti Ghaně s nejistými pocity. Pod Tatrami pat nehrozí Robert Žitňanský Před sobotním hlasováním do slovenského parlamentu lze vsadit pouze na jedno: povolební pat, jaký nyní zažívá Česko, v Bratislavě rozhodně nehrozí. Ve všem ostatním jsou ale předpovědi velmi riskantní.
Diskuse
Před 10 lety Respekt &bdquo;Nastala vedra,&ldquo; oznámil Respekt ve svém zpravodajském přehledu přesně před deseti lety &ndash; a meteorologické podmínky jako by byly to jediné, v čem je dnes vidět rozdíl oproti tehdejším povolebním časům. Změňme volební systém Jiří Pehe, Pavel Šaradín Hlavním problémem české politiky je dlouhodobě kombinace systému poměrného zastoupení a existence nereformované komunistické strany, která pravidelně získává mezi šestinou a pětinou křesel ve sněmovně.
Ekonomika
V Kremlu zkouší myslet na budoucnost Alexandre Gajdamacký Rusko patří k zemím, které se radují z vysokých cen ropy a plynu. Nakolik se ale radují samotní Rusové? Inflace v Evropě, věc ošidná Rozšíření Evropské unie v roce 2004 změnilo mapu Evropy a ovlivnilo i poměr sil v Bruselu. Změnila se i váha eurozóny v EU.
Domov
V Brně řádí škodná Pavla Hobstová Ve výstavní síni bývalé brněnské slévárny Vaňkovka se sešla asi stovka lidí: pár desítek postarších zahrádkářů, mladé matky, studenti, lidé z brněnské nadace Partnerství a Hnutí Duha a také několik magistrátních úředníků. Je první čtvrtek v měsíci, a to se ve Vaňkovce debatuje o městě. Novu čeká velký třesk Jaroslav Pašmik Už nikdy to nebude jako dřív, řeknou si tento týden zaměstnanci TV Nova. Vedení televize v čele s novým superředitelem Adrianem Sarbu (51) z Rumunska jim totiž oznámí změny, kterými stanice v nejbližších měsících a letech projde. Paroubek a jeho Kočka Jaroslav Spurný Většině smrtelníků velká voda bere, Alexanderu Rozinovi ale v rozbouřených vlnách povodně připlavaly dvě miliardy korun. Ne úplně samy od sebe: darovala mu je pražská radnice. Jeden den v životě Radek Starý Po různých pracovních prodlevách jsem si na minulé léto našel takovou pěknou brigádu Na obzoru předčasné volby Silvie Lauder Jak volebním remízám nebo velmi těsným výsledkům napříště zabránit? A co by nám přinesly předčasné volby? Politologové říkají, že teď není třeba radikálně měnit ústavu, protože existují způsoby, jak remízám podobným té současné &bdquo;sto ku stu&ldquo; zabránit.
Komentáře
Pitr do tepláků Marek Švehla Jak se asi cítí člověk, který vymění milionářský luxus za &bdquo;luxus&ldquo; vězení? Třeba o tom &bdquo;setuzaman&ldquo; Tomáš Pitr jednou něco napíše, když ho teď soud poslal za neplacení daní na pět let do vězení. Takže konečně zavírání tunelářů? Spíš se nelze zbavit dojmu, že to je celé špatně. Milosti, které sedí Erik Tabery Byla to jedna z nejkritizovanějších pravomocí prezidenta, ale Václav Havel a Václav Klaus ji rukou společnou dokázali proměnit v jednu z nejdůležitějších. Dva zářezy na al-Káidě Zbyněk Petráček Al-Džazíra ztratila svoji největší hvězdu. To lze říci na adresu Abú Músaba Zarkávího. Al-Džazíra ztratila svoji největší hvězdu. To lze říci na adresu Abú Músaba Zarkávího. Klaus jede léčit Evropu Jiří Sobota Evropa se probouzí z otřesu, který jí před rokem zasadila dvě prohraná ústavní referenda. Postavit se znovu na nohy je fuška a jde to pomalu. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Vše, co od této chvíle řeknete, může být použito proti vám. Tato zatýkací výstraha je známá z detektivek a mnozí mají pocit, že platí odedávna. Jiný systém? Opatrně Erik Tabery Kromě zprávy, že mezi lidmi roste zájem o veřejné dění a že k němu Češi jako celek mají srozumitelný postoj, přinesly volby ještě jedno nečekané poselství: že je to vlastně k ničemu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte