Reklama
 
200623-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/23

Koupit vydání
200622-vobr-obalka%20Velka.gif Vydání 28. 5. – 4. 6. 2006 200624-vobr-01obalka%20Velka.gif Vydání 11.–18. 6. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vstup nového vlastníka, finančníka Zdeňka Bakaly, do Respektu se stal počátkem června skutečností. Spolu s ní přichází nový ředitel pro strategii Miloš Čermák.
Scéna
Divadlo Respekt To nejlepší z divadel pro tento týden. Film Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Knihy Respekt To nejlepší z knih pro tento týden Mimochodem Tereza Brdečková Sedím u přátel v Lausanne. Z okna je vidět na jezero, hory a na ústředí firmy Nestlé. Švýcarsko. Blahobyt, rozumná veřejná správa, možná jen trochu nuda.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Jedeme na Downing Street David Klimeš Nejdéle sloužící ministr financí Gordon Brown je všeobecně respektovaným dědicem Blairova díla. O uvážlivém, klidném a ambiciózním ekonomovi je známo, že čekání v Blairově stínu na svou hvězdnou chvíli tráví jen obtížně.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ve volbách zvítězila ODS a předseda konkurenční ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že výsledek neuznává. Na horách sněžilo. Vytrvalý déšť v nižších polohách zvedl hladiny řek. Festival ohňostrojů u Brněnské přehrady ovládli Španělé svojí show Pyrofantastická noc.
Téma
Záhada volebního patu Silvie Lauder, Jiří Sobota, Tomáš Pavlíček, Kateřina Mahdalová Jak vlastně skončily volby? Mají jasného vítěze - občanské demokraty, a poraženého - komunisty. Přesto situace míří do dlouhých a nebývale komplikovaných vyjednávání. Tady je zpráva o náladách a rodících se plánech stranických centrál.
Rozhovory
Ve světě se to dělá naopak Marek Švehla Edvard Outrata působil v kanadském Federálním statistickém úřadu, šest let byl předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ), v roce 2000 byl zvolen senátorem za US-DEU a o čtyři roky později se stal místopředsedou Senátu.
Domov
Proč Kubice promluvil Jaroslav Spurný Muž v ošuntělém džínovém obleku popíjející džus před stánkem na periferii Prahy nevypadá jako někdo, po kom pase tým státních žalobců a bossové policejního sboru. Ale je to tak a Jan Kubice ví, že ve hře je hodně. Paroubkova zelená kolona Jan Kovalík Zatímco vůdkyně vzpoury ve Straně zelených sedí zhroucená doma, její kolegové rozpačitě slaví vstup na velkou scénu. Příběh poražené frakce vypráví o tom, jak zraje nejnovější česká parlamentní strana. Gott a sex a romský problém Anneke Hudalla „Kulturní politika v zahraničí je třetím pilířem zahraniční politiky.“ Tato definice německého kancléře Willyho Brandta je i základem české strategie. Na to, jaké místo se kulturním institucím v systému zahraniční politiky přiděluje, ovšem existují různé modely. Špitální úterý Jana Vlková Jsem ráda, že to mám za sebou. Tisíc dvě stě kilometrů vleže v sanitce. Jinak to asi po operaci tříštivé fraktury kosti holenní a lýtkové s 23 šrouby a dvěma dlahami nejde. Repatriaci letadlem asistenční služba vylučuje. Havárie Mariána Labudy Kateřina Mahdalová Kdyby jel Marián Labuda tenkrát před půl rokem stejně pomalu, jako se dnes vyšetřuje jeho havárie, mohlo se vše obejít bez obětí. Nehodu, při níž herec srazil a usmrtil na dálnici D 1 dvě ženy, zkoumá policie už půl roku.
Komentáře
Havlův zelený lesk Erik Tabery Havel zahajoval evropský Zelený týden, který má být příležitostí pro bilanci stavu životního prostředí. Je dobré, že se Havel kromě lidských práv věnuje i zeleným tématům, protože už svou přítomností budí o problém zájem. CzechTek jde do hor Erik Tabery Minulý týden ministr obrany Karel Kühnl rozhodl, že milovníci hudby, kteří se každý rok scházejí na kontroverzním CzechTeku, dostanou místo ve vojenském prostoru Doupovské hory. Kam až se dokrájí Evropa Zbyněk Petráček Černá Hora se v referendu odtrhla od Srbska. Je to dobře, nebo špatně? Je to rozklad životaschopného zbytku někdejší integrace, nebo spíše naděje pro Balkán, zmenšení jeho problémové části? To jsou teď otázky pro Evropu. Bratrstvo Kočkovy pracky Jaroslav Spurný Hrdina, takových by mělo být víc, říkali před volbami jedni. Ne, politický manipulátor, který vše dobře načasoval a pojistil si podporu opoziční strany, odpovídali jiní. Bylo tedy správné, že Jan Kubice vystoupil před poslanci se závažným obviněním sociálních demokratů z propojení se zločinci? Co bude dál Erik Tabery, Marek Švehla Pokud máte pocit, že těmto volbám nerozumíte, tak klid: patrně v tom nejste sami. Ostatně dá se tomu vůbec rozumět? Ve hvězdách Zbyněk Petráček Včera uplynulo 65 let od úmrtí Františka Janečka, spjatého s logem Jawa a tím nejlepším, co kapitalismus, podnikavý duch, invence a odvaha znamenají.
Diskuse
Film dostal zákeřnou ránu Přemysl Martínek, Michal Bregant Domácímu filmovému trhu neprospěje ochrana proti konkurenci zvenčí, ale podpora domácí tvorby. Nejde o to, aby se filmovnictví znovu znárodňovalo, nýbrž o to, aby se udržela kontinuita a kulturní identita filmové tvorby. Před 10 lety Respekt „Překvapení, šok – a nakonec rozpačité zděšení,“ shrnuje deset let starý redakční komentář Respektu výsledky prvních voleb v samostatném českém státě.
Civilizace
Kaleidoskop Jaroslav Petr Winslow Friday se bude v polovině června zodpovídat před americkým federálním soudem ze zastřelení orla bělohlavého. Příslušník kmene Arapahů se hájí tím, že orla zastřelil z rituálních důvodů, a odvolává se na svobodu vyznání. Komáři míří na sever Martin Uhlíř Sklepy činžáků, šachty s kapajícím potrubím, kanalizace, spleť tunelů metra. Prostory jako stvořené k tomu, aby v nich přebývali tvorové vzbuzující odpor a strach.
Zahraničí
Vztek zklamaných vítězů Tomáš Vlach Afghánistán zaznamenal nejtěžší nepokoje od pádu Tálibánu. Proti Američanům vystupují i jejich bývalí spojenci. Na začátku byla dopravní nehoda: 29. května řidiči nákladního auta v americkém vojenském konvoji selhaly brzdy a najel do zácpy ranní dopravní špičky – zahynuli čtyři lidé. Akademici terčem bojkotu Zbyněk Petráček Je libo ukázku presumpce viny schválené přímo na akademické půdě? Stačí se podívat do Velké Británie. Minulé pondělí tam byl vyhlášen či přesněji doporučen akademický bojkot Izraele – jeho vědců a vědeckých pracovišť. Kalašnikovy místo úředníků Tomáš Lindner Od roku 1993 ve východní výspě černého kontinentu stále neexistuje státní moc a země se stává vedlejším jevištěm globální války s terorismem. Jak se žije v zemi bez vlády? Góly nejsou zadarmo Bára Procházková Ty tam jsou doby, kdy fotbal dominoval pouze sportovním rubrikám. V Německu se stal tématem číslo jedna a pronikl do všech společenských oblastí. Trh ovládly produkty s fotbalovou tematikou, na každém rohu se dokončují stavební práce a reklamu bez fotbalové narážky byste hledali jako jehlu v kupce sena. Prodi vládne lídrům Ondřej Houska Sklonit hlavy a šlapat, radí svému týmu premiér Itálie. Ta po těsném volebním výsledku – na rozdíl od Německa či Polska – rychle sestavila většinový kabinet.
Ekonomika
Jsem příliš kvalifikovaná, říká šestnáct let nezaměstnaná docentka Magdalena Frouzová Nezaměstnanost v Německu už dávno nepostihuje jen lidi s nízkým vzděláním. Stále častěji můžete na úřadech práce potkat manažery, lékaře či akademiky. Studovat? Merde! To je k ničemu Alexander Popov Nedávné sociální nepokoje ve Francii opět připomněly, že s pracovním trhem ve třetí největší evropské ekonomice není něco v pořádku. Jenže co přesně? Odpověď záleží na tom, koho se zeptáte. Odborář řekne, že je to snaha vlády zlikvidovat systém jistot, ekonom naopak řekne, že je to neschopnost vlády čelit vlivu odborů na veřejné mínění a prosadit důležité reformy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte