Reklama
 
200622-vobr-obalka%20Velka.gif

2006/22

Koupit vydání
200621-vobr-01_obalka_mala1.gif Vydání 19.–26. 5. 2006 200623-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 4.–11. 6. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, je mi potěšením vám říct, že Respekt získal ocenění Časopis roku 2005, které vyhlašuje Unie vydavatelů. V našem případě šlo o kategorii zpravodajských a ekonomických titulů.
Zahraničí
Východ proti západu Jiří Sobota Nejmladší stát na světě je na pokraji chaosu. Východní Timor, který se po referendu konaném pod záštitou OSN v roce 1999 zbavil indonéské okupace, zachvátily nepokoje zahájené původně střetem mezi dvěma armádními frakcemi. Laskavý bin Ládin Jiří Sobota Usáma bin Ládin žije, pečlivě sleduje dění a je stále nejvyšším velitelem mezinárodní islamistické teroristické sítě al-Káida. Špiclovská republika Německo Zbyněk Petráček Časy, kdy tajná služba využívala novináře pro sebe i proti sobě navzájem, právě končí. Rusko über alles Alexandre Gajdamacký Rusko drží Evropu pod krkem svou ropou i plynem a diktuje podmínky. Taková je realita vnímání východní říše, jak to právě dosvědčil čtvrteční summit EU-Rusko v Soči. Rozdělený Kypr volil rozdělení Petr Šourek Kde najdeme jediný parlament s komunistickou většinou v EU? V Nikósii. Důležitější zprávou však je, že dva roky po bruselském ultimatu zůstává sjednocení Afroditina ostrova snem. Bez boje i bez rvačky Matyáš Zrno Večer 21. května slavili Černohorci po svém – střelbou z pušek, samopalů a pistolí. Nový stát ale vzniká na balkánské poměry nezvykle mírně, dokonce bez jediné rvačky.
Civilizace
O místní plemenitbě ve vědě Pavel Jungwirth Řemeslo se dědí z otce na syna a ve vědě přechází ze školitele na žáka. Jenže odrostlé děti by měly svůj domov opustit. Jinak může docházet k degeneraci a ztrátě kontaktu s vývojem ve světě. Vědci o volbách Vladimír Vonka Po listopadové revoluci jsem stejně jako většina příslušníků mé generace doufal, že nastane rychlá obnova prvorepublikového politického klimatu s jeho kulturou a ideály a že budeme svědky národního vzepětí podobného tomu, k jakému došlo po roce 1918. Noviny, které píšou čtenáři Adam Javůrek Liberální právník Ro Mu-hjon vstupoval v roce 2002 do volebního boje o jihokorejský prezidentský post jako outsider.
Komentáře
Nejlepší mluvčí Marek Švehla Žijeme v éře anket a všemožných soutěží. A tak nepřekvapí, že kromě hodnocení časopisů máme v Česku i anketu o nejlepšího tiskového mluvčího. Co s americkou základnou Jaroslav Spurný USA chtějí v Česku postavit jednu ze základen, která se stane součástí antiraketového systému namířeného především proti nevyzpytatelným jaderným mocnostem, jako jsou Severní Korea a Írán. Dusno na lince Praha–Bratislava Luboš Palata Dzurinda by nemohl vládnout v Praze, stejně jako Paroubek v Bratislavě. Srovnávat Česko a Slovensko tedy k ničemu nevede. Jaká že revoluce? Martin Hála Historická výročí nabývají v Číně magického významu. Nedají se zakázat, leda přejít mlčením nebo odbýt frázemi. Ve hvězdách Zbyněk Petráček V obecné paměti zůstává uchován jako „ten druhý“. Podobně jako zápalná oběť Jana Zajíce setrvává ve stínu Jana Palacha, dobyvatel nejvyššího vrcholu planety Tenzing Norgay v pozadí Edmunda Hillaryho či mrtví z Nagasaki za svými předchůdci z Hirošimy, také upálení Jeronýma Pražského bylo – především mediálně – přehlušeno předchozí kauzou Jana Husa. Právě váš hlas rozhodne Erik Tabery Politici velkých stran se znovu nechali strhnout k silnému varování: pokud nezvolíte nás, přijde diktatura. Jednou prý hrozí ta modrá, podruhé rudá. Tak fatální tyhle volby nejsou, byť dramatické souvislosti jim rozhodně nechybí.
Domov
Všichni ke zdi a vypnout počítač! Jaroslav Spurný Šéf speciálního policejního útvaru obvinil politiky ze zametání stop. Holubí záchranka Jan Kovalík Přes okno kavárny na pražském Starém Městě pozoruje milenecký pár, jak se venku na dlažbě v květnovém mrholení bezmocně plácá holub se zlomeným křídlem. Tajemství Jaromíra Nohavici Jaroslav Spurný Jeden den v životě Denisa Divišová Zcela výjimečně jsem vstala v šest hodin ráno. Obvykle vstávám kolem desáté, protože večer chodím na večírky. Netopýří lék na smrtelnou nemoc Tomáš Pavlíček Je to senzační zpráva. Úřady našly peníze na nákup léku proti chorobě, která tu ročně zabije dvanáct set lidí a způsobuje materiální škody za zhruba padesát miliard korun.
Diskuse
Před 10 lety Respekt „Podlehnou Češi politikům, kteří slibují rychlé řešení? Vážnost této otázky roste v posledních týdnech se stejnou rychlostí jako předvolební preference extrémních stran,“ napsal Respekt před deseti lety v úvodu ke své titulní reportáži z míst vyznačujících se radikálními politickými postoji svých obyvatel. Marihuana jako volební trhák Tomáš Zábranský, Ivan Douda Ve volební kampani se objevilo nečekané téma: legalizace marihuany a hašiše. Je to dobře, nebo ne? Sledujte debatu dvou liberálně naladěných odborníků na drogovou problematiku.
Ekonomika
Jak je ti, Rakousko? Skvěle Armin Sandmann Ekonomické nálady Evropanů nemají logiku. Vidět je to v Rakousku: zatímco tamní hospodářství je díky rozšíření EU v nebývalé kondici, dvě třetiny Rakušanů stále považují přijetí nových členů za chybu. Slabiny a přednosti rovné daně Petr Fischer Sociální demokracie se v předvolební kampani ostře opřela do konceptu rovné daně navrhované ODS. Zemi by v případě rovné daně čekalo prudké omezení dosavadní solidarity, varují sociální demokraté. Je to pravda? A jak by si s tím pravice poradila?
Téma
Jak bude po volbách Erik Tabery, Silvie Lauder, Marek Švehla S politiky je to těžké. Dnes slibují hory doly, vyhrožují, s kým půjdou a s kým ne, co udělají a co neudělají. Jaká je ale záruka, že se dnešní slova opravdu změní v činy?
Rozhovory
Přál bych si v politice víc věcnosti Marek Švehla Šimon Pánek se narodil roku 1967 v Praze. Byl jedním ze „studentských vůdců“ stávky, která urychlila pád komunistického režimu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Otevřením plováren začala sezona koupání. V Praze na Vítkově byl pohřben hrdina protinacistického a protikomunistického odboje, legendární letec František Peřina.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Prvořadou mediální událostí ve Francii byl nedávný sraz národního fotbalového mužstva v přepychovém sportovním areálu uprostřed savojských Alp. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Kulturní tip Respekt Pražská výstavní síň znovu přiváží světové jméno současné fotografie, které u nás není příliš známé.
Kultura
Co je zač Robert Fico Luboš Palata V salonku pražského Obecního domu stály vedle sebe dva světy. Na jedné straně dnes už bývalý šéf německé sociální demokracie Mathias Platzeck a vedle něj nyní už vítěz italských voleb Romano Prodi.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte