200621-vobr-01_obalka_mala1.gif

2006/21

Koupit vydání
200620-vobr-01obalkaVelka.gif Vydání 14.–21. 5. 2006 200622-vobr-obalka%20Velka.gif Vydání 28. 5. – 4. 6. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla V předposledním Respektu před volbami jsme pro vás připravili reportáž ze dvou měst: jedno platí za symbol rozmachu 90. let, to druhé za symbol úspěchu tohoto desetiletí.
Zahraničí
Turecko se bouří Jiří Sobota Jeden soudce mrtev, čtyři zranění. Turecký právník Aslan Alpaslan (29) si za výkřiků „Bůh je veliký“ a „Jsem božím bojovníkem“ střelbou vyřídil účty s příliš sekulárně orientovanými pracovníky nejvyššího tureckého správního soudu. Čína slaví Jiří Sobota Peking dokončil novou Velkou zeď. Je trochu kratší než ta stará, měří jenom něco málo přes dva kilometry, ale zato je 186 metrů vysoká. Bulhaři a Rumuni: s mafiemi až do Unie Luboš Palata Hrubý domácí produkt na hlavu každého Čecha překročil dvacet tisíc dolarů. V takovém Irsku je to čtyřicet, ale v Bulharsku a Rumunsku není ani poloviční. Spor o tři biskupy Milan Slezák, Robert Mikoláš V komunistické Číně dostanou v těchto dnech tři katolické diecéze své biskupy. Raduje se z toho Peking, nikoli Vatikán. Ten je naopak vrcholně pohoršen. Proč, když je v ČLR čtyřicet dalších diecézí, které biskupy nemají? Kobry a ještěrky útočí v São Paulu Markéta Pilátová Sem přece Playboy nedosáhne – nebo snad ano? (Policejní kontrola ve čtvrti Higienopolis, Sao Paulo, 17. května 2006)
Rozhovory
Bůh existoval vždy, ať to znamená cokoli Max Rauner Astronom George V. Coyne zkoumá dvojhvězdy, mezihvězdný plyn a zrod planet a také přednáší o vědě i víře:už více než čtvrt století stojí v čele Vatikánské astronomické observatoře, současně pracuje na katedře astronomie Arizonské univerzity.
Komentáře
Strach a hnus nad inspekcí Jaroslav Spurný Inspekce ministra vnitra vtrhla minulý týden do kanceláří Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zabavila spisy a počítače detektivům vyšetřujícím korupci v tzv. biolihové aféře – skandálu, který velmi pravděpodobně sahá k nejvyšším špičkám sociální demokracie. Facka, která sedla Erik Tabery „Bylo to z výchovných důvodů,“ vysvětlil Miroslav Macek zkoprnělým účastníkům sjezdu stomatologické komory, proč dal pohlavek ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Kam ses schovala, ptačí chřipko? Václav Cílek Celou zimu jsme na prvních stránkách novin sledovali, jak se blíží, jak nás obkličuje, jak je už už tu – a pak zmizela. Je to velká žurnalistická záhada: co se stalo s ptačí chřipkou? Kouzlo Angely Merkelové Anneke Hudalla S láskou je to známá věc: tři měsíce, říká se, a růžové brýle spadnou. V politice to platí dvojnásob. Úpadek začíná ihned, jakmile nový premiér převezme funkci. Ve hvězdách Aleš Balcar Kanadský fyzik Louis Slotin nevstoupil do dějin jako nositel Nobelovy ceny či objevitel průlomového vynálezu. Přesto nemá mezi svými kolegy téměř srovnání, vždyť kolik lidí vlastními dlaněmi ukončilo atomovou reakci? Čekání na bioHavla Marek Švehla Každý, koho vzrušují pravidelné zprávy o zdražování benzinu, by si měl nalistovat loňské titulky novin. Je to necelý rok, co český tisk zděšeně oznamoval, že cena ropy atakuje hranici třiceti dolarů za jeden barel.
Domov
Nenápadně se KSČM vrací k moci Marek Švehla Dnešní malé děti možná překvapí své rodiče za deset patnáct let otázkou, která nemusí být příjemná. Ta otázka zní: Kdy se dostali komunisti zpátky k moci a jak to tehdy vypadalo? Díky za drahý benzin Tomáš Pavlíček Kdysi neskonale dávno – před dvěma lety – se o čtyřiceti dolarech za barel ropy psalo jako o čemsi nemožném, o „hrozbě“ a psychologické hranici. Dnes je to 72 dolarů, a dokonce i český ministr průmyslu a obchodu Milan Urban vzkazuje, že lépe už nebude. Jeden den v životě Martin Fafejta Budí mě Valerie, je sedm ráno: „Půjdeme do školky?“ Říkám, že ano, a ona zklamaně odbíhá někam do nitra bytu, aspoň si ještě můžu poležet. Jak by to šlo bez přijímaček Kateřina Mahdalová Zrušení přijímaček na střední školy je dobrý nápad, shodují se sociologové, psychologové a většina politiků. Proti zůstávají převážně učitelé a ředitelé škol. Co by se opravdu stalo, kdyby se už příští rok mohli žáci dostat, kam chtějí, a bez zkoušek? A kolik by to stálo? Švédi mají internet, my máme pleny Silvie Lauder Ať sestaví příští vládu ODS či ČSSD, jedno víme už teď – ministerstvo informatiky v nynější podobě zanikne. Ať sestaví příští vládu ODS či ČSSD, jedno víme už teď – ministerstvo informatiky v nynější podobě zanikne. Zabití na útěku, další prosím Jan Kovalík Vypadá to jako pořádná porce smůly: ti chlapi přišli do práce odkroutit si běžnou policejní službu a večer skládali uniformu do skříně jako podezřelí spolupachatelé zločinu.
Ekonomika
Třikrát na okraj Marek Švehla Je to vlastně taková hra na „chlapi z Prahy sobě“. Jedni drží státní kasu, druzí šéfují médiím a jejich sportovním rubrikám, třetí pak kopou do míče. Co chce ODS udělat, pokud povládne? Nepovedlo se to objasnit ani Mladé frontě Dnes v rozhovoru s předsedou Mirkem Topolánkem publikovaným před týdnem. Nakonec něco neekonomického. Některá česká média propadla hysterii v případu dětí Marcely Krajníkové. Ocelový Evropan Mittal Michaela Kreuterová Lakšmí Mittal si dovolil velkou troufalost. Šéf největší ocelárenské společnosti na světě Mittal Steel se už čtyři měsíce snaží spolknout svého největšího rivala, evropskou hutní skupinu Arcelor.
Téma
Zlín a Liberec: česká cesta Jaroslav Spurný, Anneke Hudalla Dvě krajská města, odlišná jak jen si lze představit. Každé na jiném konci republiky, jedno s dlouhou historií, druhé zrozené vlastně nedávno.
Civilizace
Hypermarkety cizince nepřilákají Martin Uhlíř „Jezdíme se dívat na památky do zahraničí a přitom ty svoje klidně ničíme,“ říká v rozhovoru Petr Brestovanský. Vědci o volbách Helena Illnerová Křičeli jsme na náměstích „Svobodné volby!“. A budeme je mít – od roku 1989 již pošesté. To jsme přece chtěli. Stroje proti hrobům Martin Uhlíř Poprvé se ten zvuk ozval loni v létě. Lžíce bagru se tentokrát nezabořila jen do hlíny a kamení, ale narazila na střepy. Archeolog Petr Brestovanský zpozorněl.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Francouzský estetik Roger Caillois popsal ve slavné studii o mimetismu, jak šikovně se některé živočišné druhy svým vzhledem připodobňují jiným. Film Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden.. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Festivaly Respekt Zajímavé festivaly pro tento týden. Kulturní tip Respekt Frank Zappa zemřel před třinácti lety, ale tento týden se k nám jeho hudba vrátí.
Kultura
Loučení Ayaan Hirsi Ali Jiří Sobota, Dana Moree 16. května 2006 na tiskové konferenci v Amsterdamu loučí nizozemská politička s kariérou a rovnou i s celou zemí. Teď již bývalá poslankyně a adresátka výhrůžek smrtí z rukou radikálních muslimů, známá dosud jako Ayaan Hirshi Ali, v Nizozemsku zřejmě dohrála.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na Pražském hradě uspořádala módní přehlídku Vivienne Westwoodová. Na Žofíně slavil stříbrnou svatbu Lakšmí Mittal. Zubaři zavedli pořadníky. V Moravských Budějovicích vyteklo ze sudů před mlékárnou na zem 150 litrů kyseliny dusičné. Evropský parlament definitivně schválil rozpočet Unie. <B>Bylo to z výchovných důvodů</B>, vysvětlil poradce prezidenta republiky Miroslav Macek, proč na sjezdu stomatologické komory zpohlavkoval ministra zdravotnictví Davida Ratha.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Zdá se, že sparťanský fotbalový stadion v Praze na Letné je důležitým volebním tématem každé čtyři roky. Právo občanů, nebo křivení trhu? Zdeněk Švarc, Martin Stránský Mají radnice investovat do vysokorychlostního internetu, jako dnes zcela samozřejmě staví nové silnice a chodníky? Anebo je internet spíš &bdquo;auto&ldquo;, které si má každý koupit sám?

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte