0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory19. 5. 200611 minut

Bůh existoval vždy, ať to znamená cokoli

Astronom George V. Coyne zkoumá dvojhvězdy, mezihvězdný plyn a zrod planet a také přednáší o vědě i víře:už více než čtvrt století stojí v čele Vatikánské astronomické observatoře, současně pracuje na katedře astronomie Arizonské univerzity.

Max Rauner
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt
Autor fotografie: Archiv
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

Astronom George V. Coyne zkoumá dvojhvězdy, mezihvězdný plyn a zrod planet a také přednáší o vědě i víře:už více než čtvrt století stojí v čele Vatikánské astronomické observatoře, současně pracuje na katedře astronomie Arizonské univerzity. Narodil se v roce 1933 v Baltimore ve státě Maryland. Vystudoval matematiku a filozofii, později složil doktorát z astronomie na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Studoval také teologii a od 18 let je členem Tovaryšstva Ježíšova. Na kněze byl vysvěcen v roce 1965.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Většina vědců předpokládá, že existenci vesmíru umožnila náhoda, věřící lidé za ní vidí účel. Na které straně jste vy?

Ta otázka je chybná, proto bude chybná i každá odpověď. Je tu třetí možnost, a tou je plodnost kosmu: vesmír obsahuje 1022 hvězd, vznikl velkým třeskem, je asi 14 miliard let starý. Hvězdy se rodí a umírají, když umírají, vyvrhují do vesmíru prvky, z nichž se skládá vše v kosmu, včetně nás samých. Jsme doslova zrozeni z hvězdného prachu. Jen díky hvězdám je tu dost uhlíku, aby z nich mohly vzniknout naše nehty na nohou a ušní lalůčky a podobně.

Je v tom náhoda, nebo nutnost?

Nutnost a náhoda se potkávají v průběhu velmi dlouhé doby a lidský život vznikl díky kombinaci obou ve velmi plodném vesmíru. Například dva atomy vodíku se ve velmi raném vesmíru potkají. Nutnost jim velí, aby vytvořily molekulu vodíku, vyplývá to z povahy…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc