Reklama
 
200620-vobr-01obalkaVelka.gif

2006/20

Koupit vydání
200619-vobr-01_titulka_velka.gif Vydání 6.–13. 5. 2006 200621-vobr-01_obalka_mala1.gif Vydání 19.–26. 5. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla v novém čísle Respektu věnujeme několik článků blížícím se volbám. V rubrice Téma píšeme o předvolební kampani, přesněji řečeno o lidech, kteří ji ze zákulisí organizují.
Zahraničí
Utopená čísla Jiří Sobota Zatímco Spojené státy řeší statisíce nelegálních přistěhovalců demonstrujících v ulicích amerických měst, ve zpravodajských agenturách se zjevují a zase z nich tiše mizí zprávy o afrických nelegálních přistěhovalcách pokoušejících se proniknout do Evropy. Čínský parazit Jiří Sobota Čínská hvězda internetu se jmenuje Baidu.com. Firma je kótována na americké burze a v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala strmý nárůst příjmů. Kaczyńští budují katolický stát Luboš Palata Většinová vláda za cenu účasti populistů a nacionalistů. Polsko k této variantě dospělo půl roku po volbách, ale na rozdíl od Rakouska před šesti lety touto cestou nemíří k modernizaci. Koho milují diktátoři Ondřej Klimeš Strategicky velmi důležitá Střední Asie je svět sám pro sebe. Nenechme se splést obrovskou plochou: tamní metropole mají k sobě blíž než ty evropské, navíc se umí domluvit jedním jazykem – ruštinou Generál v čele CIA Michal Sedláček CIA bude mít nového šéfa. Zajistí objektivní pohled na svět generál zvyklý poslouchat velení? O tom musí Michael Hayden přesvědčit americké senátory. Srbsko v roli rukojmího Matyáš Zrno „Ratko Mladić je úplně sám, a je tedy jen technická otázka, kdy bude odhaleno místo, na kterém se skrývá.“ Tak okomentoval srbský premiér Vojislav Koštunica fakt, že Srbsko opět (už pošesté) nesplnilo lhůtu Evropské unie pro zatčení bývalého velitele armády bosenských Srbů.
Scéna
Výstavy Respekt Nejlepší výstavy tohoto týdne. Mimochodem Tereza Brdečková Bylo jedenáct hodin večer a Jiřina si zavolala do centra Prahy taxík firmy Profi. Přijel včas, ale vnitřek vozu byl bohatě vyzdoben prospekty pražských nevěstinců. Televize Respekt To nejlepší z televizního programu pro tento týden. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Film Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Knihy Respekt To nejlepší z knih pro tento týden. Kulturní tip Respekt V Paříži, New Yorku nebo Madridu se jeho fotografie prodávají po tisíci eurech za kus, kyjovského solitéra Miroslava Tichého to ale moc nezajímá.
Kultura
Muž, který nikdy neprohrál Matyáš Zrno Byl premiérem, pak prezidentem a potom zase premiérem. Byl Miloševićovým příznivcem i protivníkem. Byl zuřivým odpůrcem nezávislé Černé Hory a přitom nejspíše právě on vstoupí do dějin jako obnovitel její staleté státnosti.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Proč jsou Američani nejlepší Alexander Popov Průměrného Evropana možná poněkud šokuje zjištění, že v současnosti je z dvaceti nejlepších světových univerzit 17 ve Spojených státech a jenom dvě v Evropě. V čem spočívá obrovský úspěch amerických univerzit? Vědci o volbách Jan Klápště K volbám se má chodit. Nabídka je ovšem žalostná a strany nedbají na formulaci a obhajobu programových zásad, stačí jim fráze. Leckteré kandidáty při snaze o úspěch zachvacuje sociální cítění a zelenání se nevyhýbá ani straně, od níž jsme před časem slýchali, že účelem stromu je hromada prken. Ďáblova smlouva s ropou Václav Cílek Autor Letopisů Narnie spisovatel C. S. Lewis hovoří o ďáblově smlouvě jako o činu, kdy někoho donutíme, aby nám sloužil – a on nejprve poslušně plní naše rozkazy, ale nakonec nás zničí. Existují obavy, že současná civilizace uzavřela takovou smlouvu s ropou.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Zemřel hrdina bojů za svobodu, legendární válečný pilot František Peřina (95). Česká filharmonie zahájila Pražské jaro. Tisíce lidí demonstrovaly v Praze na Letné za legalizaci marihuany.
Ekonomika
Do důchodu jako akcionář Armin Sandmann Jistota státem financovaného sociálního systému v Evropě pomalu, ale jistě mizí. Trendem je, ať se občan o klidné a důstojné užívání svého stáří postará sám. Rozhodně ale ne všude. Když za volant, tak s alkoholem Jiří Sobota Co mají pumpy společného s volbami? Nic víc a nic míň než to, že cena benzinu ve Spojených státech překonala magickou hranici tří dolarů za galon (zhruba 17,50 Kč za litr). V Česku to může znít jako cena snů, v Americe je to však vnímáno téměř jako útok na základní právo obyvatel jezdit levně autem.
Rozhovory
Žijeme pořád v partokracii Erik Tabery Zdenek Slouka se narodil roku 1923 v Brně. Za války člen odbojové skupiny, po válce redaktor Svobodných (Lidových) novin. V roce 1948 emigroval, žil v Austrálii a Západním Německu, kde pracoval jako politický analytik při americké okupační armádě, roku 1954 byl přeložen do Washingtonu.
Téma
Jak se pečou volby Silvie Lauder Mítinky, bouřlivé debaty, vřelá objetí s pop hvězdami, sliby – vždyť jsme to všechno viděli už několikrát. A přece je ta letošní kampaň, která se minulý týden přelila do své horké fáze, jiná než ty předchozí.
Diskuse
Paní učitelce s láskou Politické procesy z 50. let byly v pořádku, do koncentráků šli jen ti, co si to zasloužili, a Klement Gottwald je mimořádný politik. To jsou názory kandidátky na poslankyni a šéfky pražské organizace komunistické strany Marty Semelové.
Domov
Před 10 lety Respekt Až si zase bude někdo naříkat, že letos je všechno horší než před rokem, měl by si přečíst deset let starý Respekt. Při nahlédnutí do článku Punk bude brzy mrtvý by si musel říct, že se společnost vydala sedmimílovými kroky k západní civilizaci. Gangsteři pražské policie Jaroslav Spurný Justiční stráž má práce nad hlavu, pečlivě kontroluje každého z třicítky advokátů, přicházejících do jednací síně Vrchního soudu v Praze, kde se právě schyluje k další rundě v procesu se zločinnou skupinou, které policie a média přiřkla podle jedné z výrazných postav jméno Berdychův gang. Přijďte za 14 dnů, všechno začne znovu Helena Řezníčková Po 12 letech soudních tahanic mi vydali v restituci část tatínkovy firmy. Druhou část mi nabídli k odprodeji, ale po dalších dvou letech vyřizování ministerstvo moji nabídku zamítlo a v dražbě prodalo jinému zájemci za míň peněz, než jsem nabízela já. Bohatství a břemeno zároveň Anneke Hudalla V poslední době o tom Kristina přemýšlí častěji. Snad by to bylo hezké. Snad by to skutečně bylo tak, jak všichni říkají: Skvělé. Naprosto mimořádné. Úplně jiná dimenze. Jeden den v životě Kateřina Müllerová Těhotenství je prý nejkrásnější období v životě. Občas mě napadne, že tohle musel říct chlap. Vizionář na cestě do parlamentu Kateřina Mahdalová Napíšete-li do českého vyhledávače jméno Petr Czasch, nabídne náš největší mediální archiv 515 odkazů na články a pořady. Ve všech jde o jednoho člověka.
Komentáře
Talenti sobě Erik Tabery Svou příští „vládu talentů“ představil Jiří Paroubek opravdu s velkým talentem pro trapnost. Na udivenou poznámku, proč se v houfu mužů objevuje jen jedna žena, premiér odpověděl: „Řekněme si to otevřeně, že na úrovni osobností, které jsem tady představil, vhodnou náhradu mezi ženami nevidím.“ Koňaříkův gang Jaroslav Spurný Soudní proces s Berdychovým gangem se odehrává před prázdnými lavicemi. Přijatý kód pro proces podle jména jednoho z hlavních gangsterů – Berdychův gang – vyvolává dojem, že jde jen o běžné objasnění zločinů kriminálního podsvětí. Kdo chce mé vězně? Jiří Sobota Bush chce zavřít Guantánamo, není ale jasné, kam uklidí jeho obyvatele. Čínská vláda touží po svých Ujgurech. Ne po těch, kteří žijí v Číně, vyznávají islám a lpěním na své kulturní identitě dělají problémy ústřední vládě v Pekingu. Když udeří ruka zákona Marek Švehla Může se to stát každému a rozhodně to není příjemné: případ zmlácené členky Strany zelených ukázal, jak snadné je dostat se do křížku s policií a skončit pod ranami obušků. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Přežila rok 2000, ale na jak dlouho? Řeč není o ohrožených druzích typu ledního medvěda, nýbrž o klasické telefonní lince. Šifra mistra Topolánka Erik Tabery Ve výkladních skříních knihkupectví se objevilo několik knih sepsaných nejznámějšími politiky země.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte