200619-vobr-01_titulka_velka.gif

2006/19

Koupit vydání
200618-vobr-01titulka.gif Vydání 5.–12. 5. 2006 200620-vobr-01obalkaVelka.gif Vydání 14.–21. 5. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, od tohoto týdne najdete na internetové adrese respekt.cz novou (a věřím, že lepší) podobu našich webových stránek. Kromě obsahu aktuálního čísla Respektu a několika volně přístupných článků tam najdete i novinky.
Zahraničí
Montana pardonuje Zbyněk Petráček Americký stát Montana omilostnil křivdy, jež za vypjaté atmosféry první světové války způsobila jeho legislativa. Ta postihovala občany zejména německého původu, kteří třeba jen kritizovali vládu. Šedí panteři ve vládě Zbyněk Petráček Levičáci, pravičáci, klerikálové, extremisté nejrůznějšího ražení – tyto směry už okusily moc leckde ve světě. Cestu Zelených k vládě ukázalo v roce 1998 Německo. Neviditelná síla Ameriky Jiří Sobota Obrovská srocení v ulicích amerických měst se nekonají z ničeho nic. Postavení nelegálních přistěhovalců, kterých je v zemi odhadem 12 milionů a drtivá většina z nich pochází z Latinské Ameriky, se totiž může co nevidět stát neudržitelným. Bolivijský splněný sen Markéta Pilátová, Jiří Sobota 1. května bolívijský Prezident Evo Morales pod vlajícími prapory oznámil znárodnění plynových zásob. Brazílie však odebírá polovinu bolivijského plynu a jejich polostátní Petrobras do těžby v sousední zemi investoval miliardy dolarů. Hatun, tvou ctí je tradice Bára Procházková Svatba z donucení a vražda kvůli cti. Čím jsou tyto dva fenomény dnešní německé společnosti vzdálenější, tím ostřeji reaguje, pokud se s nimi setká v praxi. Turečtí přistěhovalci totiž do poválečného Německa nepřinesli pouze pracovní sílu, ale i svou víru a společenské zvyky.
Civilizace
Evoluce papírových dinosaurů Martin Uhlíř Zavítáte-li v nejbližší době do Antverp, potkáte možná v městské dopravě lidi strnule zírající na tenkou obdélníkovou destičku, kterou drží v rukách. Nelekněte se, nejde o blázny ani o vyznavače nového technologického božstva. Jsou to prostě lidé, kteří si čtou noviny. Vědci o volbách Ivo Možný Za ekonomickou prosperitu vděčíme hodně tomu, že jsme se otevřeli zahraničním investicím. Cizí firmy, které tu zakládají své podniky, přenášejí do našeho prostředí svoji podnikovou kulturu. Suverenita domácích podnikových mravů, nastolených půl stoletím direktivního hospodaření, se rozkládá. Lék, který není pro bělochy Jaroslav Petr Nový lék proti srdečním chorobámfarmaceutické firmy NitroMed je něčím zvláštní – je totiž určen výhradně Američanům s africkými kořeny. Běloši jej mají zakázaný. Pod názvem BiDil se zkrátka skrývá první etnický lék světa.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Klaus vyzývá ke vzpouře Marek Švehla Stalo se to minulou středu a upřímně řečeno na první pohled to nedává moc smysl. Prezident rozhořčený výsledkem jednoho nijak zvlášť důležitého sporu o dvě desítky soudních čekatelů vážně prohlásil, že nám hrozí nadvláda soudů a že jí občané mají čelit. Ukažte mi ten výrobek Petr Fischer Už předchozí týdny naznačily, že letošní volební kampaň bude hodně nervózní, vypjatá. Potvrdilo to premiérovo zneužití násilného útoku na komunistu Jiřího Dolejše k politickému boji proti ODS. Novým agresivním prvkem je i parodování volebních billboardů politických rivalů. Další poklad zničen, hurá Tereza Brdečková Tak máme za sebou přijímačky na gymnázia a tak jako každý rok polovina z těch, kteří se tam toužili dostat, uslyšela kategorické NE. Měli bychom se bránit. Nad Súdánem svítá mír Zbyněk Petráček Co váží více: Potrestání pachatelů genocidy v Dárfúru, nebo právě uzavřená dohoda? Zachráněné lidské životy by hovořily pro to druhé, zvláště v oblasti rizikové pro celý svět. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Tažení proti al-Káidě nepropuklo 11. září 2001, ale o dvě stovky let dříve. I tak lze interpretovat událost známou jako první barbarská válka, která začala 10. května 1801.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Každodenní cesta lesem se díky kalendáři mění v nevšední zážitek. Ještě před pár dny studený vlhký a šedivý povlak loňského listí rozkvetl pestrými barvami, teplé sluneční paprsky duhově prozařují kapkami ranní rosy či křehkou krajkou pavučiny, neúprosně vymetávají poslední noční stíny ze zelené klenby nad hlavou, která už nerezonuje žalostným vrzáním holých větví, ale bujarým ptačím koncertem. Televize Respekt To nejlepší z televizního programu pro tento týden. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Výstavy Respekt Nejlepší výstavy tohoto týdne. Knihy Respekt To nejlepší z knih pro tento týden. Kulturní tip Respekt Nejdůležitější španělská filmová událost loňského roku, oceněná čtyřmi cenami Goya, diváka zavede na ropný vrt na širém moři. Málomluvná Hanna přichází do čistě pánské společnosti, aby se starala o Josefa, který byl vážně zraněn a dočasně oslepl.
Téma
Věda v zemi černých děr Martin Uhlíř Tak skvělé podmínky jako teď česká věda nikdy v moderních dobách neměla. Badatelé mohou cestovat, publikovat v zahraničí, dostávají od státu relativně dost peněz, obvykle si sami určují, co budou zkoumat. Zdálo by se, že budou chrlit mimořádné objevy – jenže většinou nedosáhnou ani na světový průměr.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Právě v těchto dnech, jen o dekádu zpět zničila společnost Delvita při stavbě svého skladu v Rudné u Prahy unikátní naleziště osady z doby bronzové, což archeologové označili – a Respekt stejně jako jiná česká média zaznamenal – jako „ztrátu nedozírné hodnoty“. Udusí Číňané nás i sebe sama? Olga Lomová, Tereza Urbanová Je to supervelmoc, pokud jde o počet chudých, ale současně celý svět ohromeně sleduje její hospodářský růst. Je rozmach „čínského komunistického kapitalismu“ nadějí, nebo naopak temnou hrozbou? Debatuje členka pražského liberálního think tanku se známou sinoložkou.
Ekonomika
Dvakrát na okraj Jaroslav Spurný, Jiří Sobota V Česku a okolních zemích se budou v příštích letech utrácet evropské miliardy za výstavbu dopravní infrastruktury. Investoři se houfují a připravují si pozice. Setuza dluží státu čtyři miliardy korun. Vláda prodá dluh ve veřejné soutěži a bude požadovat minimální cenu. Je to vlastně další ze série služeb sociálních demokratů Pitrovi. Proč se Češi pořád smějí Bára Procházková Kdo umí víc než pět českých slovíček? „Já umím šest – staropramen, kozel, prazdroj, Laterna Magika, becherovka, děkuji,“ odpovídá mladý muž v obleku a sklízí uznalé pohledy svých kolegů. Jsme v klimatizované zasedačce firmy Schott na periferii bavorského městečka Mitterteich, kde se právě pětice zaměstnanců pod dohledem interkulturní školitelky připravuje na spolupráci s českými kolegy ve Valašském Meziříčí.
Domov
Naživu, ale bez důkazů Jáchym Topol Věra Sosnarová má za sebou život, který by vystačil na deset románů. A ještě nedávno se měla stát milionářkou. Nikdo by s ní neměnil – měla dostat odškodnění za dvacet let strávených v sovětských koncentračních táborech. Jenže najednou je všechno jinak. Co je u premiéra Doma, to se počítá Jan Kovalík Jiří Paroubek našel recept na levné bydlení, ale jen pro sebe a několik set pohotových. Rozhodnutí nerozhodnutí Tomáš Pavlíček Nevědí, komu dát hlas, přesto právě oni mohou zásadně ovlivnit, kdo v blížících se volbách dostane moc. Kampaň je tak dnes už jenom pro ně. Nerozhodnutí voliči. Kdo jsou a co od jejich nálad můžeme čekat? Jeden den v životě Tereza Vizinová Sedám si do lavice, dostávám písemku… Píšu, píšu, píšu… Ale ať se snažím, jak se snažím, všechno mám špatně. Říkám si: To přece není možné, že by mi nevyšlo vůbec nic! Počítám to znova, znova, znova… CRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!! Zvoní budík. Zírám ven z okna, přemýšlím, ani nevím nad čím, ale uvnitř jásám: Byl to jen sen! Unést dítě je správné Jan Kovalík Nikdo v Česku už nemůže říkat, že nevěděl: odteď ví každý. Soudce Martin Velehrach rozhodl, že je správné, když úředníci seberou rodičům miminko, aby je naučili poslušnosti.
Rozhovory
Ta krásná hysterie už je pryč Petr Třešňák Martin Mahler se narodil v roce 1960 v Praze. Vystudoval psychologii na FF UK, v 80. letech prošel psychoanalytickým výcvikem v podzemní pražské psychoanalytické skupině. Po revoluci si otevřel soukromou praxi.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Navzdory hustému dešti opět hořely po kopcích ohně čarodějnic. Řeka Morava vystoupala na stav ohrožení. Vzhledem k ustupujícímu riziku ptačí chřipky odvolali veterináři zákaz pohybu drůbeže pod širým nebem. Ministr David Rath vstoupil do ČSSD.
Kultura
Čongův rodinný podnik Petr Bláha Už jsme prý v cílové rovince závodu o jednu z největších zahraničních investic u nás. Vláda by se jejím podpisem ráda blýskla ještě před volbami. A tu přichází nemilá zpráva ze Soulu. Čong Mong-gu, prezident korporace (čäbolu) Hyundai Motors Group, se ocitl ve vazbě pro podezření z uplácení a finančních machinací.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte