2006-773-mobr-12b.gif
2006–773-mobr-12b.gif • Autor: Respekt

2006-773-vobr-12b.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Už jsme prý v cílové rovince závodu o jednu z největších zahraničních investic u nás. Vláda by se jejím podpisem ráda blýskla ještě před volbami. A tu přichází nemilá zpráva ze Soulu. Čong Mong-gu, prezident korporace (čäbolu) Hyundai Motors Group, se ocitl ve vazbě pro podezření z uplácení a finančních machinací.

Mezi obviněnými je i jeho jediný syn Čong Ui-son, ředitel firmy KIA Motors kontrolované čäbolem. Pozornější pozorovatele dění kolem dynastie Čongů stěží překvapilo, ale u nás jako by vyvolalo obtížně skrývaný zmatek a šok. Shrneme-li příběh šedesátiletého giganta zvaného Hyundai („Současnost“), vidíme obrázek vzdálené firemní kultury, vývoje jihokorejského hospodářství i politické scény, poučení i výstrahu.

Nic není zadarmo

V roce 1998 se česká vláda rozhodla vstoupit do boje o investory, který se ve střední Evropě rozhořel o dva roky dříve. Praha se brzy zařadila mezi rekordmany v lákání přímých zahraničních investic, jako by zákonitě každá z nich byla veskrze přínosem. Ať se přislíbených 3000 pracovních míst smrskne třeba na 500, ať se třeba vyvlastňuje. Jenže lov velkých investorů stojí nejenom nemalé peníze, ale navíc může přinášet i obtíže spjaté s odlišnou kulturou a skrývat nemilá politická překvapení. Na každou transakci je tudíž třeba se dobře připravit. Dvojnásob to platí u investorů obřích a vzdálených, kterým není snadné nahlédnout do…

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte