2006-767-mobr-11B.gif
2006–767-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-767-vobr-11B.jpg
Fotografie: Vždyť i guvernér je přistěhovalec – ve Schwarzeneggerově Kalifornii to platí. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Zatímco francouzští studenti museli na barikády, ilegálové v USA ukazují naléhavost svého problému tak, že prostě nejdou do práce.

José Cruz je neviditelný. Nikde oficiálně nebydlí. Nikdo ho prý nezná. Nikdy tady nebyl. A 1. května ještě ke všemu nešel do práce.

José Cruz až dosud nechtěl být vidět. Do Spojených států přišel bez povolení a načerno v nich také žije. Jenom díky tomu tady může pracovat, živit rodinu v Homesteadu na Floridě a ještě posílat peníze příbuzným domů do Salvadoru. Být v USA neviditelným je pro něj lepší než v nich nebýt vůbec.

Jenže teď se José rozhodl vyjít na veřejnost. V pondělí 1. května přerušil podobně jako více než milion jiných nelegálních přistěhovalců práci a vyrazil do ulic, aby názorně předvedl, že se bez něj americká ekonomika neobejde. A že tudíž má právo zůstat. A že se z něj a jeho kolegů stává velká politická síla. Hlavním heslem pokojné akce totiž bylo „Dnes demonstrujeme, zítra budeme volit“ a na manifestace přišly nelegály už dříve podpořit miliony jejich legálních spoluobčanů.

Pomáháš? Riskuješ trest

Obrovská srocení v ulicích amerických měst se nekonají z ničeho nic. Postavení nelegálních přistěhovalců, kterých je v zemi odhadem 12 milionů a drtivá většina z nich pochází z Latinské Ameriky, se totiž může co nevidět stát neudržitelným. V prosinci přijala Sněmovna reprezentantů zákon, podle…

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1770

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte