Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2006/18 • RESPEKT 18/2006
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2006/18
18/2006, 5.–12. 5. 2006
Koupit vydání
Vydání
23.–30. 4. 2006
Vydání
6.–13. 5. 2006
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy a pánové, před třemi lety psal Respekt o tom, jak si známý postrach českého kapitálového trhu Pavel Tykač zařídil místo poradce ministra financí Iva Svobody. Pan Tykač nás za ta slova žaloval, minulý týden soud jeho žalobu odmítl.
Zahraničí
Tyrolské elegie
Zbyněk Petráček
Z těch, kdo letos jeli autem na zimní olympijské hry do Turína přes Brennerský průsmyk, si asi jen starší pamětníci vzpomněli na časy, kdy mosty a tunely v tomto regionu hlídali italští karabiniéři.
Sankce došly na Súdán
Zbyněk Petráček
Pár týdnů po bezzubém zaštěkání na Írán a jeho jaderné ambice vyrukovala Rada bezpečnosti s konkrétními sankcemi vůči Súdánu. Jde o první postižení režimu, pod jehož dohledem i přispěním přišlo v Dárfúru na 200 tisíc venkovanů o život a na dva miliony o své domovy.
Nabídli ryby i síť
Petr Morvay
V Maďarsku vyhrála levice. Spolu s gratulací ale přišla z Bruselu i kázeňská výstraha. Poprvé od roku 1990 vyhrála parlamentní volby vládní koalice a po mači nebude vystřídána. Socialisté a liberálové již zahájili rokování o nové vládě a je velice nepravděpodobné, že by se nakonec nedohodli – přes místy dosti vážné rozdíly v programech obou stran.
Irák napravuje chyby
Zbyněk Petráček
Od soboty 22. dubna Irák staví první definitivní vládu od pádu Saddáma Husajna, kabinet vzniklý na základě přijaté ústavy a následných voleb, prostě všech atributů demokracie. Na osobě jeho šéfa se shodly dosud rozhádané politické síly, a ten má celou vládní partu představit do měsíce.
Strašák se Lukašenkovi hodí
Alexandre Gajdamacký
Polské angažmá na podporu aktivních odpůrců režimu Alexandra Lukašenka je známé. Poslední dobou ale vzrůstá nervozita Minsku. Polsko se prý snaží destabilizovat poměry na východ od svých hranic a podílí se na organizaci dalších „barevných revolucí“, tvrdí Lukašenkův režim.
Král ustoupil, ať žije parlament
Michaela Kreuterová
Ať žije demokracie! Krev mučedníků nebyla prolita nadarmo!“ Tyto výkřiky jásajících davů v Káthmándú nelze považovat za definitivní vítězství. Nicméně po třech týdnech statisícových demonstrací, stávek a pouličních bojů král Gjánéndra konečně ohlásil předání moci parlamentu.
Téma
Fenomén Google
Jiří Sobota
Google je internetová výhybka, která vydělává obrovské peníze a nepřetržitě roste. Vyhledávač, který vás dokáže zorientovat v chaosu internetových stránek a jehož první verze se rozběhla teprve před osmi lety, dnes čelí přibližně jedné miliardě dotazů denně – tolika, kolik všichni jeho konkurenti dohromady.
Rozhovory
Nemůžu zjistit, kdo tu rozhoduje
Silvie Lauder
Točila filmy s Antonínem Mášou, Jaromilem Jirešem a Miloslavem Lutherem. S Martou Kubišovou a Janem Kačerem moderuje televizní Adventní koncerty a působí v Lyře Pragensis. Poslední čtyři roky je poslankyní parlamentu, kam byla v r. 2002 zvolena z nevolitelného desátého místa na kandidátce US-DEU.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
Byla to doba sladké nevinnosti či nevědomosti. Místo současných policejních afér vyšetřovala Inspekce ministra vnitra před deseti lety opravdu hutný skandál: jestli je pravda, že si čerstvě propuštěný šéf protiteroristické jednotky Miroslav Kvašňák nechal u policejního veterináře zadarmo opravit zuby svého soukromého psa.
Ekologické daně: fikce, nebo realita?
Jiří Hanzlíček, Jaromír Soukup
Evropská unie chce vyšší daně na energie. Máme být na sebe ještě přísnější, jak navrhují ekologové? Nebo naopak jednat o výjimkách? Ekonom Strany zelených polemizuje s poradcem ministra průmyslu.
Civilizace
Příliš drahý Měsíc
Martin Uhlíř
Plán návratu na Měsíc vyhlásil prezident Bush před dvěma lety. Astronauti by měli na měsíčním povrchu přistát nejpozději roku 2020 a postupně by se tu měli zabydlet. Někteří vědci se bojí, že příprava letů k Měsíci bude fungovat jako vysavač, který zlikviduje mnoho důležitých vědeckých projektů. Jiní badatelé prezidentovi tleskají.
Vědci o volbách
Eva Syková
Současnou českou společnost lze označit za demokratickou, naše ekonomika je v poslední době mnohem lepší, než jsem si po revoluci dovedla představit. Doufám ale, že po volbách v politice ubude vzájemného osočování a podrazů. Politici by se měli naučit spolupracovat a dohodnout se. Pokud to nedokážou, nechť odejdou.
Nečtěte mrtvé medvědy
Petr Třešňák
Čtyři tisíce stromů, osm olympijských stadionů naplněných vodou a množství elektřiny, s kterým by běžná domácnost vystačila padesát let. Tohle všechno jsme mohli ušetřit, kdyby český překlad posledního dílu Harryho Pottera vyšel na recyklovaném papíře, jak si přeje autorka ságy J. K. Rowlingová.
Kultura
Bodrý tahoun Beck
Eva Palatová
Německo nemiluje politické revoluce. Nyní ale – necelý půlrok po vzniku velké koalice – její levá polovina přepřahuje lídra. Vypovídá to o potřebě sociálních demokratů (SPD) vyhranit se vůči úspěšným konzervativcům z partnerské CDU Angely Merkelové?
Ekonomika
Dotace, které zachraňují
Edmund S. Phelps
Na začátku byl zákon, který měl zaměstnavatelům uvolnil ruce při propouštění mladých zaměstnanců. Podobný návrh na cílené dotace mezd se momentálně projednává v Německu.
Dej si pozor, ODS
Petr Fischer
Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů se Milan Štěch stal znovu předsedou konfederace a premiérovo vystoupení zase potvrdilo, že pevné spojení mezi nejsilnější odborovou centrálou a českou sociální demokracií bude fungovat dál.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Podezřelé předvolební průzkumy
Tomáš Pavlíček
Průzkumy veřejného mínění rozhodují o bytí a nebytí stran, mávají s nervy politiků i osudem příštích koalic. Z novin, televize a rozhlasu se hrnou nová a nová čísla obliby politických stran, která je sice posílají ke dnu či k výšinám, ale při bližším pohledu není vůbec jasné, na čem vlastně stojí a co za nimi hledat.
Bude u nás americká raketová základna?
Jaroslav Spurný
Česká republika se možná stane součástí amerického antiraketového systému. Nastal čas, aby se zásadní otázkou přítomnosti či nepřítomnosti zahraničních vojenských základen na našem území začala zdejší mocenská elita i veřejnost zabývat trochu důkladněji.
Drama na dětských dostizích
Kateřina Mahdalová
Každoroční česká hra na předčasnou selekci mládeže a na snadnou přípravu nejlepších dostihových koní ve vybraných stájích má za sebou první kolo. Je to tvrdý závod s velkým odpadem: polovina účastníků si s pocuchanými nervy prohlíží vyřazovací lístek a přemýšlí, co dál.
Jeden den v životě
Věra Matějková
Přežít pondělí je pro mne často náročné. Nejsem ranní ptáče. Vstávám po několika cvicích v posteli dost nerada, ale musím. Zapnu si rádio, poslouchám jedním uchem, vařím snídani a při čtení novin ji sním. Dnes musím spěchat! Pofackuji domácnost, nafilmuji trochu pořádek.
Krásné šibenice Marty S.
Jan Kovalík
Co všechno vlastně může bez obav vyznávat a hlásat ten, kdo se státní licencí vychovává naše děti? A lze nějak přivolat k pořádku ty učitele, kteří bezpráví a vraždy propagují jako příklad práva a spravedlnosti?
Scéna
Televize
Respekt
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Film
Respekt
To nejlepší z filmů pro tento týden.
Hudba
Respekt
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Knihy
Respekt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Kulturní tip
Respekt
Začátek května přinese dvě dlouho očekávané události letošní rockové sezony. Hned nazítří po svátku práce vydává své nové studiové album skupina Pearl Jam, o týden později pak dvojalbum kalifornští Red Hot Chili Peppers. Novinka Pearl Jam už stihla uniknout na internet a letmá ochutnávka naznačuje, že jde o vydařený počin.
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Staré pašerácké stezky v Krušných horách se už před třiceti lety nedaly v zarostlém terénu skoro rozeznat. Upozorňoval mě na ně při procházkách dědeček mé ženy. Za první republiky tu jako financ číhal na své sousedy, neboť v obci, kam se přiženil, patřilo pašeráctví k tradičním řemeslům.
Komentáře
Být pozitivní jako Čech
Marek Švehla
Když Václav Klaus svůj politický program a stížnosti na „byrokratický Brusel“ vede v přímém střetu s politiky Unie, má to jistý půvab. Když ale jako teď odletí za oceán, aby ve Spojených státech mluvil o „omezování svobody v EU“ – je to trochu nedůstojné prezidenta.
Život a doba občana Paroubka
Zbyněk Petráček
„Nyní, 30 let po únoru 1948, jsou pro nás mladé ideje Února živou výzvou,“ prohlašoval pětadvacetiletý Paroubek. Politik je veřejná osoba a uplatňuje se na něj větší přísnost než na „prostý lid“. Koneckonců šel do politiky dobrovolně, tak ať se nediví. Takže argument „taková byla doba“ pro politika neplatí.
Co si počne kočka s pumou
Petra Vrtbovská
osvojení romských dětí i pěstounská péče bývají ze začátku velmi radostné a krásné, ale jak přijde puberta, je konec. Z rozkošných okatých dětiček se rychle vyklubou mladí Romové. Naděje, že laskavá péče pomůže na svět charakterním a zodpovědným lidem, se mění ve zklamání, stud a pocit bezvýchodnosti.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Dnes už není symbolem ani teroristy, ani hladovkáře, ač měl slušně našlápnuto k oběma. Bobby Sands byl ale zřejmě nejslavnějším hladovkářem, který na znamení protestu skutečně dobrovolně zemřel.
Strach má jméno Gazprom
Jiří Sobota
Topíte doma plynem? Rozehřívá vám radiátor horká voda z nejbližší plynové teplárny? Chutnalo vám vaše ranní vajíčko naměkko z plynového sporáku? Tak vidíte – právě díky takovým, jako jste vy (a já), může ruský prezident doma vládnout s přehledem, s jakým tak činí.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Po vedrech přišly deště. Ve strašnickém krematoriu se konalo poslední rozloučení s Pavlem Kouteckým. Sběrem odpadků kolem cest, jezer a vodních toků oslavili ochránci přírody Den Země. Česká národní banka přestala přijímat kolky.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte