Reklama
 
200617-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/17

Koupit vydání
200616-vobr-01obalka%20Velka.gif Vydání 18.–25. 4. 2006 200618-vobr-01titulka.gif Vydání 5.–12. 5. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, čas od času u důležitých témat doprovázíme věcný článek i komentářem. Tak je tomu i nyní, kdy vám nabízíme na straně 13 rozsáhlý text o problémech ČSSD a na straně 2 komentář o tom, jak se s množícími se politickými skandály vypořádat v médiích.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Kvůli zdravotním problémům byl v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizován slavný pilot a hrdina 2. světové války František Peřina (95). Strany dostaly čísla pro nadcházející volby.
Dopisy
Dopisy Respekt Výběr z dopisů našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Dáša se opírá o smeták a stěžuje si: „Říkám si, paní Brdečková, co jsem tak strašnýho provedla, že musím uklízet? Dříve třeba lidi podepsali chartu nebo něco. Aspoň věděli, za co je stát trestá. Ale já přece mám jenom dítě.“ Film Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Televize Respekt To nejlepší z televizního programu pro tento týden. Knihy Respekt To nejlepší z knih pro tento týden. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Kulturní tip Respekt Do pražského Divadla Archa míří zajímavá africká verze Shakespearova Othella. Příběh fatálního šílenství přiváží skupina devíti převážně afrických tanečníků a hudebníků. Jedním z nich je i tvůrce díla, choreograf a tanečník Bernard Montet, který vyrůstal mezi Afrikou a Francií.
Kultura
Režisér karnevalu smrti Tomáš Lindner Počátek roku si Taylor ještě v klidu vychutnával v luxusní vile v nigerijském exilu. Nyní však navštívil sierraleonskou metropoli Freetown. Na rukou se mu leskla želízka, místo obvyklého výstředního oblečení měl na sobě neprůstřelnou vestu a další den si od soudce vyslechl obžalobu.
Civilizace
Příběh opravdového komunisty Tomáš Pavlíček Před týdnem zemřel Rudolf Slánský. Vzato zpátky po proudu času: polistopadový diplomat, disident, komunista, syn popraveného prominenta stejného jména. Člověk, kterému komunisté v osmi letech zřejmě unesli sestru, v šestnácti popravili otce, pozůstalou rodinu poslali do vyhnanství a ponížili, ale on nepřestal věřit jejich ideologii. Brazilská webová horečka Markéta Pilátová Systémový analytik společnosti Google, vymyslel takzvanou sociální síť. Je to něco na způsob internetové seznamky kombinované s chatem a osobními webovými stránkami. Vědci o volbách Cyril Höschl Volby nejsou soutěží à la „Česko volí SuperStar“, nýbrž výběrem mezi alternativami dalšího politického směřování země. Z tohoto pohledu pro mne není rozhodující ani tak mediální obraz jednotlivých politiků, jako spíš jejich program a základní principy, na kterých je vybudován. Věda ve Svaté zemi Pavel Jungwirth Koncem února jsem psal v této rubrice o tom, jak vědci v různých zemích cestují do práce. Zmínil jsem se přitom o díře v plotu kolem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jíž jsem se vždy protahoval, abych nemusel oklikou a vyhnul se bezpečnostní kontrole.
Rozhovory
Trefte se opilý do dveří Petr Třešňák Ivana Königsmarková se narodila v roce 1953 v Praze. Po gymnáziu absolvovala v pomaturitním studiu obor ženská sestra. Pracovala dvacet let v pražské porodnici u Apolináře, krátce na onkologii, pak jako porodní asistentka. V roce 1997 zakládala ve Fakultní nemocnici Na Bulovce Centrum aktivního porodu, první zdravotnické zařízení orientované na tzv. přirozený, nemedicínský porod v Praze.
Téma
Premiér na odstřel Jaroslav Spurný Stomilionová odměna, vyplacená ČSOB advokátní kanceláři Miroslava Jansty vzbuzuje pozornost nejen svou výší, ale i osobou příjemce. Jméno Jansta se totiž jako červená nit táhne různými operacemi, v nichž spolu na jedné lodi stojí vrcholní politici a lidé z podsvětí či z podnikatelského polosvěta.
Zahraničí
Proti Hamasu, ne proti lidem Zbyněk Petráček Jak zvýšit nátlak na Hamas, ale přitom nedopustit, aby se tři a půl milionu Palestinců pod jeho vládou ocitlo v humanitární krizi, ba hrozbě hladu? Generálové se bouří Jiří Sobota Válka v Iráku se nedaří a americká veřejnost toho začíná mít dost. Naděje na řešení je v nedohlednu, jenom mrtví přibývají. A Američané se mezi sebou začínají dohadovat, kdo za to může. Prodi jednotí Jednotu Ondřej Houska Romano Prodi slaví oficiálně vítězství. Ve středu večer to potvrdil soud. S jakými silami bývalý předseda Evropské komise vyhrál? Které z nich utvoří příští vládu? A jak skrze ně projdou reformy, jež mají Itálii vyvést ze stagnace? Rána nožem jako důkaz Luboš Dobrovský Michail Chodorkovskij je i za mřížemi vystaven šikanám. Pokus o atentát dokládá, že hlavním cílem je se ho zbavit. Osud člověka, který se provinil zejména tím, že zbohatl, a také tím, že dal najevo nesouhlas s politikou Kremlu, vyvolává obavy v celém demokratickém světě. S Lepperem, ač ho nechceme Maciej Ruczaj Na tom, že Andrzej Lepper a populistická Sebeobrana by se neměli podílet na vládě, se shodne drtivá většina Poláků. A přece se tak zřejmě stane. Vyznění táhnoucí se politické krize směřuje k vládnímu spojenectví, jaké by po podzimních volbách a vítězství konzervativců a liberálů nečekal nikdo.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Stejně jako teď i před deseti lety vystoupaly teploty po dlouhé zimě konečně do jarních dvacetistupňových výšin a Respekt o tom přinesl krátkou zprávu. Porod v buši Evropy Petra Sovová Lékařka Lomíčková nás obviňuje z nedostatku informací – při psaní článku jsme kromě vlastních zkušeností vycházely z nejnovějších výsledků výzkumů a doporučení WHO i dnešní legislativy. Ani voyerství, ani průšvih – jen snaha pomoci Taťána Lomíčková Proč je pro ostatní nepříjemná přítomnost při porodu? Není to voyerství, ale úzkost a strach o zdraví matky a novorozence. Lehnout a nohy od sebe Helena Máslová, Petra Sovová Snaha o humanizaci a zlepšení přístupu k pacientům se prosazuje ve všech oborech medicíny, ale v porodnictví se zatím zoufale minula s očekáváním. Většina matek hospitalizovaných v porodnici totiž nejsou pacientky, ale zdravé ženy, které porodnickou instituci chápou jako službu.
Ekonomika
Fair Trade: Klidně, ať je to dražší Michaela Mužíková Je pondělí večer a v malé pražské kanceláři českých propagátorů značky Fair Trade se schází zhruba deset mladých lidí, vesměs studentů. Někteří jsou tu poprvé. Všichni si nalévají „fair“ čaj, rozbaluje se „fair“ čokoláda, rozbíhá se debata. Velký skok po kapitalisticku Olga Lomová Čína si získává respekt především skrze svou hospodářskou sílu. Málokdo však uvažuje o tom, jaká úskalí číhají na čínský kapitalismus budovaný shora, který pomalu vstupuje do další fáze. Stranické a státní špičky totiž se vší vážností uvažují o privatizaci zemědělské půdy.
Domov
Vladimír žije naplno. Ví, kdy umře Jan Kovalík Zpráva, že počet lidí nakažených virem HIV tu za rok stoupl o čtvrtinu, nepronikla v novinách dál než mezi krátké klipy všedního dne. Na AIDS se ale dál umírá a počty nakažených rostou. Dětský sex na hranici Anneke Hudalla Svou knihou o dětské prostituci v česko-německém pohraničí způsobila Cathrin Schauerová na podzim 2003 značný rozruch. Nyní se bouře trochu utišila a stane se dokonce, že Cathrin Schauerová vysloví přesně to, co si mnoho Čechů myslí: „Německo musí konečně převzít svou část odpovědnosti. Jeden den v životě Ondřej Kundra Venku je už několikátý den velká zima. Jen velmi neochotně opouštím vyhřátou studentskou kolej. Po pár vteřinách na čerstvém vzduchu se mi ale nečekaně rychle zlepšuje nálada. Ještě než jsem vstoupil na přechod, několik řidičů vycítilo můj úmysl a bleskově zastavují svá auta. Stahujete filmy? Jdou po vás! Kateřina Mahdalová První rozsudek za sdílení filmů a hudby po internetu už v České republice padl a skoro nikdo si toho nevšiml. Odsouzený nezhřešil tím, že „kopíroval pro vlastní potřebu“, ale tím, že filmy „sdílel“ s dalšími připojenými. Stahují se nad českými piráty mračna?
Komentáře
První máj, práce čas Zbyněk Petráček První máj? Jdeme k Máchovi! Tahle mladistvá euforie dnes už moc netáhne. První máj? Jdeme do průvodu! Ani tady to nebude slavnější. První máj? Jdeme na barikády! To už zní aktuálně i nadšenecky. Tak nějak můžeme dnes uvažovat o Svátku práce. Prý se nic moc nestalo Martin Uhlíř Z Pripjati, města duchů nedaleko černobylské elektrárny, muselo krátce po havárii bleskově odejít padesát tisíc lidí. Zůstal jen prázdný, mlčenlivý kraj a široké deprimované okolí. Dvacet let poté slyšíme z mnoha stran, že následky tragédie jsou zanedbatelné, protože počet obětí není velký. Tržní příplatek za slušnost Peter Singer Marks & Spencer nedávno oznámil, že pro celý jejich sortiment kávy a čaje, začne uplatňovat zásady marketingového symbolu „etické produkce“, tzv. Fair Trade (spravedlivý obchod). Mor v Polsku Luboš Palata Polsko je vlajkovou lodí celé střední a východní Evropy, osmičky států, o které se Evropská unie rozšířila. Jako jediné ho lze počítat mezi evropské mocnosti. Většina problémů, které se tak či onak týkají nových členských států, je posuzována přes příklad Polska. Ve hvězdách Aleš Balcar 9. dubna uplynulo 200 let od narození britského inženýra Isambarda Kingdoma Brunela. Jeho nehasnoucí popularitu nejlépe dokládá fakt, že mu účastníci ankety o nejvýznamnějšího Brita historie pořádané BBC v roce 2002 přisoudili druhé místo hned za Winstonem Churchillem. Jděte se skandály k čertu Marek Švehla Mluvit o morálce je vždy dvousečné a v politice to platí dvojnásob. Třeba když premiér Jiří Paroubek – jako teď o víkendu – mluví o svých konkurentech z ODS jako o straně, která v roce 1997 „morálně zbankrotovala“. Dobrá, něco na tom je, aféry jako švýcarské konto nebo Šrejber jsou stále živé. Jenže časy se mění. Občanští demokraté si své odseděli v opozičních lavicích, a když už dnes moralizovat, tak je tu jiný adept – samotná Paroubkova strana.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte