Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected]
Dáša se opírá o smeták a stěžuje si: „Říkám si, paní Brdečková, co jsem tak strašnýho provedla, že musím uklízet? Dříve třeba lidi podepsali chartu nebo něco. Aspoň věděli, za co je stát trestá. Ale já přece mám jenom dítě.“
To nejlepší z filmů pro tento týden.
To nejlepší z televizního programu pro tento týden.
To nejlepší z knih pro tento týden.
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Do pražského Divadla Archa míří zajímavá africká verze Shakespearova Othella. Příběh fatálního šílenství přiváží skupina devíti převážně afrických tanečníků a hudebníků. Jedním z nich je i tvůrce díla, choreograf a tanečník Bernard Montet, který vyrůstal mezi Afrikou a Francií.
Uctívání hrdinů je v Indii téměř národní posedlostí, ať už jde o duchovní mistry, politiky nebo filmové hvězdy. Vzhledem k tomu, jak obrovské přízni se dnes v zemi těší film, se kult týká hlavně těch posledně jmenovaných: filmové stars jsou tady něco jako živoucí bohové.
Jméno sochaře Otakara Švece byste v Encyklopedii českého výtvarného umění hledali marně. A to přesto, že jeho nejznámější dílo načas zcela zásadně změnilo pražské panoráma a svými rozměry zastínilo i Hradčany.
Dočkali jsme se ho, aniž bychom věděli, že na něj čekáme. V češtině vychází román světově proslulého spisovatele Roberta Bolana Chilské nokturno. U nás o něm slyšel málokdo, ale pro hispánskou literaturu 20. století je klíčovou postavou.
Perry, čtyřnásobný vrah, sedí zavřený v kleci za kuchyní, protože zadržovací celu má místní šerif přímo v bytě. Slavný spisovatel Truman Capote od něj nemůže odtrhnout oči. „Zavřeli vás do ženské cely,“ upozorní ho tiše.
Rozlehlý taneční sál osvětluje svěží jarní slunce. Vzduch voní dřevem, z oken je výhled na Petřín. Právě začíná první lekce v nově otevřené taneční škole v centru Prahy. Tahle škola je jednou z mnoha, které v poslední době po celé zemi vyrostly, tanec se pomalu stává novým trendem v trávení volného času.
Před týdnem zemřel Rudolf Slánský. Vzato zpátky po proudu času: polistopadový diplomat, disident, komunista, syn popraveného prominenta stejného jména. Člověk, kterému komunisté v osmi letech zřejmě unesli sestru, v šestnácti popravili otce, pozůstalou rodinu poslali do vyhnanství a ponížili, ale on nepřestal věřit jejich ideologii.
Systémový analytik společnosti Google, vymyslel takzvanou sociální síť. Je to něco na způsob internetové seznamky kombinované s chatem a osobními webovými stránkami.
Volby nejsou soutěží à la „Česko volí SuperStar“, nýbrž výběrem mezi alternativami dalšího politického směřování země. Z tohoto pohledu pro mne není rozhodující ani tak mediální obraz jednotlivých politiků, jako spíš jejich program a základní principy, na kterých je vybudován.
Koncem února jsem psal v této rubrice o tom, jak vědci v různých zemích cestují do práce. Zmínil jsem se přitom o díře v plotu kolem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jíž jsem se vždy protahoval, abych nemusel oklikou a vyhnul se bezpečnostní kontrole.
Jak zvýšit nátlak na Hamas, ale přitom nedopustit, aby se tři a půl milionu Palestinců pod jeho vládou ocitlo v humanitární krizi, ba hrozbě hladu?
Válka v Iráku se nedaří a americká veřejnost toho začíná mít dost. Naděje na řešení je v nedohlednu, jenom mrtví přibývají. A Američané se mezi sebou začínají dohadovat, kdo za to může.
Romano Prodi slaví oficiálně vítězství. Ve středu večer to potvrdil soud. S jakými silami bývalý předseda Evropské komise vyhrál? Které z nich utvoří příští vládu? A jak skrze ně projdou reformy, jež mají Itálii vyvést ze stagnace?
Michail Chodorkovskij je i za mřížemi vystaven šikanám. Pokus o atentát dokládá, že hlavním cílem je se ho zbavit.
Osud člověka, který se provinil zejména tím, že zbohatl, a také tím, že dal najevo nesouhlas s politikou Kremlu, vyvolává obavy v celém demokratickém světě.
Na tom, že Andrzej Lepper a populistická Sebeobrana by se neměli podílet na vládě, se shodne drtivá většina Poláků. A přece se tak zřejmě stane. Vyznění táhnoucí se politické krize směřuje k vládnímu spojenectví, jaké by po podzimních volbách a vítězství konzervativců a liberálů nečekal nikdo.
Stejně jako teď i před deseti lety vystoupaly teploty po dlouhé zimě konečně do jarních dvacetistupňových výšin a Respekt o tom přinesl krátkou zprávu.
Lékařka Lomíčková nás obviňuje z nedostatku informací – při psaní článku jsme kromě vlastních zkušeností vycházely z nejnovějších výsledků výzkumů a doporučení WHO i dnešní legislativy.
Proč je pro ostatní nepříjemná přítomnost při porodu? Není to voyerství, ale úzkost a strach o zdraví matky a novorozence.
Snaha o humanizaci a zlepšení přístupu k pacientům se prosazuje ve všech oborech medicíny, ale v porodnictví se zatím zoufale minula s očekáváním. Většina matek hospitalizovaných v porodnici totiž nejsou pacientky, ale zdravé ženy, které porodnickou instituci chápou jako službu.
Je pondělí večer a v malé pražské kanceláři českých propagátorů značky Fair Trade se schází zhruba deset mladých lidí, vesměs studentů. Někteří jsou tu poprvé. Všichni si nalévají „fair“ čaj, rozbaluje se „fair“ čokoláda, rozbíhá se debata.
Čína si získává respekt především skrze svou hospodářskou sílu. Málokdo však uvažuje o tom, jaká úskalí číhají na čínský kapitalismus budovaný shora, který pomalu vstupuje do další fáze. Stranické a státní špičky totiž se vší vážností uvažují o privatizaci zemědělské půdy.
Zpráva, že počet lidí nakažených virem HIV tu za rok stoupl o čtvrtinu, nepronikla v novinách dál než mezi krátké klipy všedního dne. Na AIDS se ale dál umírá a počty nakažených rostou.
Svou knihou o dětské prostituci v česko-německém pohraničí způsobila Cathrin Schauerová na podzim 2003 značný rozruch. Nyní se bouře trochu utišila a stane se dokonce, že Cathrin Schauerová vysloví přesně to, co si mnoho Čechů myslí: „Německo musí konečně převzít svou část odpovědnosti.
Venku je už několikátý den velká zima. Jen velmi neochotně opouštím vyhřátou studentskou kolej. Po pár vteřinách na čerstvém vzduchu se mi ale nečekaně rychle zlepšuje nálada. Ještě než jsem vstoupil na přechod, několik řidičů vycítilo můj úmysl a bleskově zastavují svá auta.
První rozsudek za sdílení filmů a hudby po internetu už v České republice padl a skoro nikdo si toho nevšiml. Odsouzený nezhřešil tím, že „kopíroval pro vlastní potřebu“, ale tím, že filmy „sdílel“ s dalšími připojenými. Stahují se nad českými piráty mračna?
První máj? Jdeme k Máchovi! Tahle mladistvá euforie dnes už moc netáhne. První máj? Jdeme do průvodu! Ani tady to nebude slavnější. První máj? Jdeme na barikády! To už zní aktuálně i nadšenecky. Tak nějak můžeme dnes uvažovat o Svátku práce.
Z Pripjati, města duchů nedaleko černobylské elektrárny, muselo krátce po havárii bleskově odejít padesát tisíc lidí. Zůstal jen prázdný, mlčenlivý kraj a široké deprimované okolí. Dvacet let poté slyšíme z mnoha stran, že následky tragédie jsou zanedbatelné, protože počet obětí není velký.
Marks & Spencer nedávno oznámil, že pro celý jejich sortiment kávy a čaje, začne uplatňovat zásady marketingového symbolu „etické produkce“, tzv. Fair Trade (spravedlivý obchod).
Polsko je vlajkovou lodí celé střední a východní Evropy, osmičky států, o které se Evropská unie rozšířila. Jako jediné ho lze počítat mezi evropské mocnosti. Většina problémů, které se tak či onak týkají nových členských států, je posuzována přes příklad Polska.
9. dubna uplynulo 200 let od narození britského inženýra Isambarda Kingdoma Brunela. Jeho nehasnoucí popularitu nejlépe dokládá fakt, že mu účastníci ankety o nejvýznamnějšího Brita historie pořádané BBC v roce 2002 přisoudili druhé místo hned za Winstonem Churchillem.
Mluvit o morálce je vždy dvousečné a v politice to platí dvojnásob. Třeba když premiér Jiří Paroubek – jako teď o víkendu – mluví o svých konkurentech z ODS jako o straně, která v roce 1997 „morálně zbankrotovala“. Dobrá, něco na tom je, aféry jako švýcarské konto nebo Šrejber jsou stále živé. Jenže časy se mění. Občanští demokraté si své odseděli v opozičních lavicích, a když už dnes moralizovat, tak je tu jiný adept – samotná Paroubkova strana.