Zavítáte-li v nejbližší době do Antverp, potkáte možná v městské dopravě lidi strnule zírající na tenkou obdélníkovou destičku, kterou drží v rukách. Nelekněte se, nejde o blázny ani o vyznavače nového technologického božstva. Jsou to prostě lidé, kteří si čtou noviny.

Belgický finanční deník De Tijd začal v dubnu při hledání úspor na výdajích za papír testovat nový zobrazovací přístroj, jakousi čtečku, do níž se obsah novin nahrává přes internet. Zařízení nazvané iLiad eReader je pozoruhodné tím, že místo displeje využívá takzvaný elektronický papír. Jako byste drželi v rukou běžné noviny, ovšem v podobě, která připomíná dětskou kreslicí tabulku, a listovali jimi pomocí tlačítek. Elektronický papír přitom nabízí text ve stejné kvalitě jako papír skutečný.

Je docela dobře možné, že váš spolucestující z příměstského vlaku zapomene vystoupit. Do prohlížeče se totiž vejde celé měsíční vydání jeho oblíbeného listu (plus ještě asi 30 knih a dokumenty). Noviny navíc nemusejí zůstávat odpoledne stejné, jako byly ráno; pokud majitel čtečky disponuje bezdrátovým připojením ke světové síti, může si stahovat obsah listu průběžně se měnící dle aktuálních událostí. Jestliže se technologie rozšíří, vtipy o papírových dinosaurech, kteří nabízejí den staré zprávy, se stanou minulostí.

Někteří odborníci tvrdí, že e-papír přinese pozvolnou evoluci novin, jiní rovnou věští brzký konec tištěných médií, alespoň v té podobě, v jaké je známe dnes. Ve hře je totiž mnohem víc než…

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte