Strategicky velmi důležitá Střední Asie je svět sám pro sebe. Nenechme se splést obrovskou plochou: tamní metropole mají k sobě blíž než ty evropské, navíc se umí domluvit jedním jazykem – ruštinou. Přesto tady od konce Sovětského svazu rozhodně žádná idyla nepanovala, dokonce se tu válčilo. Nyní se ale začíná situace měnit. Pomohl tomu právě rok starý pokus o převrat v Uzbekistánu. Vývoj v posledních dvanácti měsících nasvědčuje tomu, že proces politických reforem ve zdevastovaném regionu bude ještě velmi zdlouhavý a náročný.

Pátek 13. v Andižanu

Stále není zcela jasné, k čemu skoro před rokem v Andižanu vlastně došlo. Zdá se, že před půlnocí ve čtvrtek 12. května zaútočilo asi 50 ozbrojených mužů na městskou věznici na okraji tohoto důležitého centra Ferganské kotliny. Podařilo se jim na krátkou dobu vězení obsadit a vysvobodit z něj několik desítek stoupenců hnutí Akramija – organizace usilující o vytvoření islámského státu ve Ferganské kotlině – i nepolitických kriminálníků. Skupina pokračovala směrem do středu města, přičemž se cestou rozrostla na přibližně 200 ozbrojenců. V dalších hodinách ozbrojenci obsadili budovu radnice. Na náměstí se shlukl dav zhruba tří tisíc civilistů, z nichž někteří byli vzati jako rukojmí, nebo dokonce zastřeleni. Někteří demonstranti využili akci k protestu proti politické a hospodářské situaci v zemi. Během srážek s uzbeckými bezpečnostními složkami přišlo o život asi 50 ozbrojenců a zhruba…

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte