Inspekce ministra vnitra vtrhla minulý týden do kanceláří Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zabavila spisy a počítače detektivům vyšetřujícím korupci v tzv. biolihové aféře – skandálu, který velmi pravděpodobně sahá k nejvyšším špičkám sociální demokracie. Svědčí o tom jména lidí, které detektivové z ÚOOZ zatkli přede dvěma měsíci za rozdávání i braní úplatků, ale řada dalších indicií a kontaktů politiků. Tehdy média vyšetřovatele útvaru chválila za to, že mají odvahu rozkrývat případ hrozící střetem s vlivnými politiky u moci, což je ve zdejším policejním sboru po osmi letech vlády ČSSD opravdovou výjimkou.

Řada komentářů viděla v postupu ÚOOZ naději, že někdo konečně natrhne síť tušené korupce v nejvyšších patrech administrativy. Razie smutně proslulé Inspekce ministra vnitra udělala této naději rázný konec. Nastal známý scénář: kriminalizace nepohodlných detektivů, rozprášení schopné jednotky, konec vyšetřování. Pokud Bublanova krycí akce nevzbudí jasnou reakci mezi koaličními partnery, v opozici a v policejních i justičních kruzích, pokud političtí stratégové a jejich nohsledi z inspekce i tentokrát uniknou bez postihu, nelze si nic namlouvat: dostali jsme se na cestě směrem k aroganci mocných už tak daleko, že jejího konce je nutné se obávat.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte