0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory4. 6. 200615 minut

Ve světě se to dělá naopak

Edvard Outrata působil v kanadském Federálním statistickém úřadu, šest let byl předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ), v roce 2000 byl zvolen senátorem za US-DEU a o čtyři roky později se stal místopředsedou Senátu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Edvard Outrata se narodil roku 1936 v Brně. Válku strávil v emigraci; otec byl ministrem čs. exilové vlády. Po válce vystudoval Vysokou školu ekonomickou a poté pracoval jako softwarový specialista. V roce 1968 emigroval a 25 let působil v kanadském Federálním statistickém úřadu, nakonec jako šéf odboru informatiky a člen vedení. Od roku 1993 žije v Praze. Šest let byl předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ), který pomohl pozvednout na úroveň podobných institucí v demokratických zemích (nezávislost na politických i hospodářských zájmech, ochrana dat apod.). Jako šéf ČSÚ se účastnil pravidelně zasedání vlád ČR a zastupoval českou statistiku ve světových institucích. V roce 2000 byl zvolen senátorem za US-DEU, o čtyři roky později se stal místopředsedou Senátu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co vás na práci senátora nemile překvapilo?

Toho není tak moc. Navíc to má spíš co dělat s vývojem politické situace: jsem nakonec méně efektivní, než jsem si myslel, že budu. Především se mi nepovedlo uskutečnit nejdůležitější bod mého programu – aby opravdu začal platit služební zákon.

Na čem to zkrachovalo?

Obě velké strany to nechtějí. Lidé v téhle zemi upřímně věří, že když má někdo převzít odpovědnost, musí mít právo se obklopit svými lidmi. To je zoufale špatně. Moderní demokracie fungují tak, že existuje profesionální státní aparát, kde jsou lidé povyšovaní na základě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc