0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře4. 6. 20062 minuty

Havlův zelený lesk

Havel zahajoval evropský Zelený týden, který má být příležitostí pro bilanci stavu životního prostředí. Je dobré, že se Havel kromě lidských práv věnuje i zeleným tématům, protože už svou přítomností budí o problém zájem.

Češi v posledních dnech nevyslali do světa jen zprávu, že se jim zhroutil premiér, ale že tu stále mají skutečného státníka. Václav Havel zavítal po delší době na půdu evropských institucí a dostalo se mu pozornosti jako žádné stávající hlavě státu.

Havel zahajoval evropský Zelený týden, který má být, zjednodušeně řečeno, příležitostí pro bilanci stavu životního prostředí. Je dobré, že se Havel kromě lidských práv věnuje i zeleným tématům, protože už svou přítomností budí o problém zájem. Navíc jeho myšlenka, že existence ministerstev životního prostředí je vlastně nebezpečná, protože to vzbuzuje dojem, „jako kdyby všem ostatním ministerstvům bylo dovoleno dělati cokoliv“, je jednoduchá, ale pravdivá. Vidíme to i v Česku, kde tento rezort prohrává se svými kolegy jeden střet za druhým. Bývalý prezident promluvil v duchu čistého liberalismu – každý musí začít u sebe.

Havel stejně jako v dobách svého prezidentování zviditelnil svou zemi. Za což mu patří dík, protože Česku se zatím další podobná osobnost „nenarodila“ a zahraniční politika země je sice kvalitní, avšak bezbarvá. A v těchto dnech trochu lesku a kultivovanosti vedle chaotické a hysterické politiky potřebujeme.

Reklama

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].