Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Scéna

Mimochodem

Odvážné výboje současného vizuálního umění si jistě zaslouží respekt, umělci minulých dob by však takovou práci nejspíš pokládali za otravnou.

Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Odvážné výboje současného vizuálního umění si jistě zaslouží respekt, umělci minulých dob by však takovou práci nejspíš pokládali za otravnou. Dřepět u počítače nebo viset na mobilu, shánět sponzory, grandy a mediální podporu, smolit ideové plány a finanční rozpočty? Oč pěknější by bylo sbalit si takhle na jaře mošnu s barvami a štětci, napnout si pár pláten a vyrazit jako starý Corot pěšky do přírody. Ještě kus sýra, čutoru s vínem a skládací stojan, jenž kromě primárního účelu poslouží ve vsích při cestě k odhánění psů.

Tak dobře jako kdysi se asi už nikdy malovat nebude. Nemyslím obrazy, ty se povedly málokomu, ale sám zážitek. Plein-air alla prima, jak říkávali galeristé: malba pod širým nebem rovnou načisto. Žalostný chvost této krásné éry nacházíme v bazarech. Tisíce amatérů ve vleku svůdných legend napatlalo v minulém století hromady obrázků, které jsou dnes k mání za cenu rámů. Bývají označeny podpisem a letopočtem, a tak si lze představit kupříkladu pana O., jak skvostně si v létě 1936 užíval dovolenou, když provoněn terpentýnem mastil na plátno kdesi u řeky zátočinu s rákosím. Pravda, vísku v pozadí maličko odflákl, ale to už jej paní O. volala k večeři.

Občas se krajinkami ve vetešnictvích prohrabuji. Snažím se zachytit poslední závany tvůrčího opojení, v jakém se kdysi rodily, pokouším se odhadnout, na koho si autoři hráli, zda na Mařáka, Slavíčka, Kavána nebo dokonce van Gogha.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].