0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí11. 6. 20066 minut

Jak tulipány přicházejí o ideály

Kyrgyzští revolucionáři oslavili rok u moci, ale stále hledají sami sebe. „Ty neznáš Ryspeka?“ užasle zvedá obočí Zalkar, novinář z jikyrgyzského Oše, který udržuje čilé styky s místní odnoží čečenské mafie.

Autor fotografie: Respekt/David Munich • Autor: Respekt
Autor fotografie: Respekt/David Munich
Autor fotografie: Respekt/David Munich • Autor: Respekt

Kyrgyzští revolucionáři oslavili rok u moci, ale stále hledají sami sebe.

„Ty neznáš Ryspeka?“ užasle zvedá obočí Zalkar, novinář z jikyrgyzského Oše, který udržuje čilé styky s místní odnoží čečenské mafie. Ryspek Achmatbajev je v zemi skoro populárnější postavou než prezident. Odkaz tohoto kriminálního bosse zůstává po jeho násilné smrti 10. května typickým symbolem kyrgyzských poměrů. Rok po vítězství „revoluce horských tulipánů“, první takové v postsovětské Střední Asii, se ukazuje, že její plody jsou stále ještě příliš vysoko, než aby na ně dosáhla většina řadových občanů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Když trvá „telefonní právo“

Ryspek Achmatbajev je už za sovětské éry znám jako král podsvětí v oblasti jezera Issyk Kul. Po osamostatnění Kyrgyzstánu se orientuje na „poskytování ochrany“ podnikatelům, vydělává ohromné peníze a udržuje dobré vztahy s politiky. Koncem 90. let ale jeho konkurenti získávají převahu a on s obviněními z trojnásobné vraždy mizí ze země. Podle dohadů pak 24. března 2005 financuje tulipánovou revoluci, jeho lidé jsou viděni v davu, který plení prezidentský palác a svrhne prezidenta Askara Akajeva. Jisté je, že v Kyrgyzstánu se Ryspek objevuje v létě, po nástupu nového prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a premiéra Felixe Kulova. Jeho bratr Tynyčbek ve funkci předsedy právního výboru parlamentu zařizuje audienci u generálního…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc