2006-986-mobr-18Bucho.gif
2006–986-mobr-18Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-986-vobr-18Bucho.jpg
Fotografie: Po srdci jsou na řadě další orgány. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Unikátní transplantace srdce se koncem května zdařila britským lékařům. Její výjimečnost spočívá v tom, že před voperováním do těla příjemce nebylo náhradní srdce zmrazeno a vůbec nepřestalo pracovat. Díky nové metodě se může snížit počet pacientů, kteří zemřou, aniž se dočkali vhodného orgánu ke transplantaci.

V běžném případě lékaři srdce vyjmuté z těla dárce obloží ledem, a tím je uvedou do stavu hibernace. Pokud srdce bije, vpraví do něj nejprve silnou dávku draslíku, aby se zastavilo. Po zmrazení je převezou k příjemci. Má to ale háček – vše se musí stihnout za kratší dobu než zhruba čtyři hodiny (maximálně šest hodin). Nový postup umožní tuto dobu prodloužit, i když se zatím přesně neví o kolik. Vše je totiž teprve ve stadiu testů.

Lékaři využívající novou metodu se nesnaží srdce po vyjmutí z těla dárce zastavit, naopak; pokud nepracuje, co nejrychleji se pokoušejí obnovit jeho činnost. Pak jej umístí do speciálního přístroje, který prohání srdcem okysličenou krev bohatou na živiny. Srdce až do transplantace normálně bije za běžné tělesné teploty. Jeho napojení na přístroj trvá asi 20 minut.

Operaci provedli 22. května lékaři z nemocnice Papworth v britské Cambridge. Výsledek oznámili minulý týden (viz www.papworthpeople.com). Osmapadesátiletému pacientovi, který se transplantaci podrobil, se daří dobře. Jeho nové srdce pracuje normálně a pracovníci nemocnice nezaznamenali…

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte