2006-927-mobr-12Rei.gif
2006–927-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-927-vobr-12Rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Jedinou skutečnou zahraniční hvězdou ČSSD při volební kampani byl britský ministerský předseda Tony Blair. Ale i když Jiří Paroubek nechal vylepit skoro v každé vesnici plakáty, na kterých si to vykračuje s Blairem, „evropský“ bonus se nedostavil. Koho také nadchne člověk, o kterém se každý den v jeho zemi spekuluje, kdy už odstoupí? Jeho nenápadný (ale také nezpochybnitelný) nástupce dokonce veřejně přemítá, jak ho konečně v rukavičkách vypudit z Downing Street 10. Nekřivděme ale Paroubkovi. Z evropských socialistů nikoho jiného na plakáty vylepit nemohl. Maďarský sociální demokrat Ferenc Guyrcsány, milionář, který si vydělal na tamější privatizaci, by asi jako zbraň proti ODS neobstál, čerstvý italský vítěz Romano Prodi zase svým paktováním s komunisty může nepříjemně asociovat Paroubkovy námluvy s KSČM. „Přítel“ Gerhard Schröder sice vystoupal až na Říp, ale jako poražený v loňských německých volbách. Proti tomu se Británie donedávna zdála perlou v koruně evropské levice. Blair dovedl labouristy k bezprecedentnímu třetímu volebnímu vítězství a zároveň se tam – na rozdíl od Francie a Německa – nerýsoval bratrovražedný boj o nástupnictví. Nejdéle sloužící ministr financí Gordon Brown je všeobecně respektovaným dědicem Blairova díla. Jenže ve strategii k vysněnému čtvrtému triumfu v roce 2009 se teď něco zadrhlo.

Možná už příští rok

O…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte