2006-631-mobr-05A.gif
2006–631-mobr-05A.gif • Autor: Respekt

2006-631-vobr-05A.jpg
Fotografie: Co se tady dělo? (Strážní věž) • Autor: Respekt

Je to jen drát. Takový obyčejný, izolační drát, který se válí všude, kde se staví. Leží tam na hromadě štěrku – a nikdo si ho nevšímá. Nikdo kromě Miloše. Začátkem února ho gestapo zatklo a přivezlo sem, do severobavorského městečka Flossenbürg, pár kilometrů od bývalé československé hranice. O tom, že tady, v řídce osídleném pohraničí, existuje koncentrační tábor, neměl 20letý Miloš Volf z jihočeského Tábora předtím ani tušení. Teď pracuje už tři týdny v kamenolomu a je na konci svých sil: holýma rukama den co den vláčí žulové bloky po dlouhých schodech, které dozorci každý večer polévají vodou. Miloš se již nepamatuje, kolik jeho spoluvězňů na zledovatělých schodech sklouzlo a zlomilo si ruce nebo nohy. Ani už neví, kolik jeho kamarádů bylo rozdrceno obrovskými kameny, které na ně museli navalit jiní vězni jako trest za nepovolený odpočinek. Když spatří drát, napadne Miloše jen jedno: že je to ohromné štěstí. A proto drát zdvihne a schová pod kabátem. Večer se konečně oběsí.

Stopy mezi vilkami

„Jsem nesmírně šťastný, že si to Miloš Volf tenkrát nakonec rozmyslel.“ Jörg Skriebeleit (37) vypne televizi a dívá se z okna své kanceláře v tzv. komandantuře flossenbürského tábora. Kdysi tady sídlili velitelé SS. Dnes si tu ředitel památníku láme hlavu nad otázkou, jak návštěvníkům vyprávět o něčem, co si normální člověk asi stejně nedokáže představit. Od května…

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte