2006-591-mobr-06A.gif
2006–591-mobr-06A.gif • Autor: Respekt

2006-591-vobr-06a.jpg
Fotografie: Vezmi Romku, získáš lékaře. (Gizela s otcem a synem.) • Autor: Respekt

Částí českých médií prolétla smršť. Vyvolala ji známá spisovatelka Tereza Boučková svým rozhovorem pro ženský časopis Marianne. „Zrušila bych adopce,“ prohlásila v něm zdejší proslulá průkopnice osvojování malých Romů a vyjádřila velkou pochybnost, zda vůbec lze „vychovávat děti jiného etnika“. Zklamaná máma zažehla jiskru a vzniklý požár zajímavě ozářil zdejší společnost. Signál: Černé nebrat!, který bývalá královna adopcí vyslala, totiž mnohé občany velice rozhořčil. Čtenářky časopis Marianne bojkotují, zasílají stížnosti Syndikátu novinářů ČR. Na internetu běží na mezirasové téma hned několik debat. Zajímal nás názor lidí, kteří mají s osvojením, čili adopcí, svoje zkušenosti.

Vzkaz do kojeňáků

Gizele se film Smradi, natočený právě podle scénáře Terezy Boučkové, líbil. Spisovatelka se nikdy netajila s tím, že jde o její životní příběh. Ve filmu český pár osvojí dva romské sígry. Po všemožných peripetiích dílo končí happy endem a napovídá, že s pořádnou porcí lásky se dají zvládnout všechny trampoty. Rozhovor v Marianne, daný pár let poté, ale naopak chrlí čirou beznaděj. Rodina Terezy Boučkové se rozpadla. Kluci se toulají, nejspíš je čeká kriminál. Adopce Romů je chyba, které je třeba se vyvarovat, vzkázala spisovatelka svým čtenářkám. „Kdyby tenhle názor ovlivnil moje rodiče, tak bych nejspíš zůstala v ústavu,“ kroutí nad rozhovorem…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte