Prezident Clinton v roce 1993 překvapil smělou vizí. Do deseti let chtěl mít na amerických silnicích rodinný vůz, který by dokázal ujet 100 kilometrů, aniž by spotřeboval víc než tři litry benzinu. Na vývoj úsporného automobilu snů Clintonova administrativa uvolnila miliony dolarů. Postupně se ale ukázalo, že to tak snadno nepůjde, a celý plán definitivně pohřbily trosky mrakodrapů Světového obchodního centra; po útoku na USA prezident George Bush rozhodl, že Spojené státy přehodí výhybku a budou napříště financovat vývoj aut na vodík.

Ještě v roce 2000 připomínalo vodíkové auto výtvor poněkud šíleného inženýra. Na první pohled běžný vůz, ale při bližším ohledání nevycházel řidič z údivu. Vzadu našel místo výfuku kus zahradní hadice. Proč si nemůžu nic dát do kufru? mohl se ptát. Máme v něm různé přístroje, zněla by odpověď konstruktérů. Šlápl-li šofér na plyn, ozvalo se rozzuřené bzučení, jako by se v motoru vyrojily vosy, a auto se rozjelo s nepříliš ohromující akcelerací. Leckterý šťoura by se pozastavil i nad tím, že nemůže s vozem parkovat v zimě na ulici, protože by pohonná jednotka zamrzla. Nejpodivnější ale bylo tankování: nádrž se obvykle plnila vodíkem kapalným, který ovšem musí být chlazen na -252 °C. K autu přijela speciální cisterna a nastoupili muži v přilbách a ochranných oblecích. Odevšad se valila oblaka páry a nezasvěcení kolemjdoucí se domnívali, že přihlížejí zásahu hasičů.

Těžkopádný vůz nicméně skrýval pod kapotou slibnou technologii:…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte