2006-602-mobr-12B.gif
2006–602-mobr-12B.gif • Autor: Respekt

2006-602-vobr-12b.jpg
Fotografie: Konečně zas dánský sýr. • Autor: Respekt

Možná trhlina v bojkotu dánského zboží. Tak zněly novinové titulky počátkem minulého týdne. Shrnovaly výstup z Mezinárodní konference na podporu Proroka v Dubaji, na níž se přední muslimští učenci, ulamá, shodli, že má skončit odmítání výrobků dánsko-švédského mlékárenského koncernu Arla. Bojkot různých evropských firem běží již od ledna, kdy ho odstartovala reakce na evropské přetiskování karikatur proroka Muhammada.

Proč skončil právě v případě Arly a proč právě teď? Koncern si totiž v březnu zaplatil celostránkové inzeráty v arabském tisku, které karikatury odsuzovaly coby urážku islámu. Vidíme trochu podivnou situaci. Muslimy – zprvu jen dánské – urazily obrázky otištěné v nezávislém deníku Jyllands-Posten. Čtyři měsíce poté následoval výbuch celomuslimského vzteku proti Dánsku, potažmo Evropě. A nyní se omlouvá mlékárenská firma, která s publikací neměla nic společného, nicméně – na rozdíl od Jyllands-Postenu – v muslimském světě účinně postižena byla. Navíc dánský generální konzul v Dubaji Thomas May potvrdil, že ona rezoluce učenců byla přijata po týdnech dialogu mezi představiteli Dánska a muslimskými lídry. Takže žádná velkorysost muslimů, ale úspěšná strategie vydírání. V Dubaji se výrobky Arly už na pultech objevily. V sousedním emirátu Šardžá je to složitější: „Bojkot není ani v našich rukou, ani v rukou vlády, je v rukou lidu a v posledku musí…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte