mobrazek_566.gif
mobrazek_566.gif • Autor: Respekt

vobrazek_566.jpeg
Fotografie: Taylore, takhle už to nepůjde. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Afrika se dočkala nadějného aktu spravedlnosti. Ve středu se ocitl v sídle zvláštního tribunálu OSN v Sieře Leone bývalý liberijský prezident Charles Taylor, jehož lidé v Libérii, Sieře Leone, Guineji či Pobřeží slonoviny organizovali převraty a páchali zvěrstva. Jejich snad nejobecněji známým symbolem se staly mačetami usekané ruce – a sice proto, aby se podařilo vylidnit diamantonosné areály. Právě o tom, nakolik se tyto plány zdařily, vypoví Taylorovy účty a, doufejme, i on sám nyní před soudci.

Je to opravdu důležitá zpráva a dokládá, že neschází-li vůle, Afrika sama si dokáže zjednat spravedlnost. Právě před třemi lety vydal tribunál OSN na Taylora mezinárodní zatykač pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ale stíhaný se nenechal rušit ve svém exilovém klidu – upřímně řečeno, nerušily ho ani nigerijské úřady. Teprve minulé pondělí večer, když se objevily náznaky možného vydání, zmizel ze své vily. Poté se v autě s diplomatickou značkou pokusil překročit hranice do Kamerunu, ale při kontrole byl zatčen. Na osobní příkaz nigerijského prezidenta Oluseguna Obasanja měl pak být ihned předán do Libérie. Této variantě se ale vzepřela nová prezidentka Johnson-Sirleafová. Prohlásila, že v její zemi ještě žije příliš mnoho Taylorových stoupenců, kteří by mohli vyvolat nepokoje, a že tudíž zatčený má být předán přímo tribunálu ve Freetownu. Což se stalo hned ve středu. Jistě,…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte