mobrazek_562.gif
mobrazek_562.gif • Autor: Respekt

vobrazek_562.jpeg
Fotografie: Nejvyšší čas na internalizaci externalit. • Autor: Respekt

Daně nebyly v České republice nikdy hlavním tahákem voleb, silné téma z nich až nyní udělali občanští demokraté, kteří nabízejí rovnou daň ve výši 15 %. Nově se k nim přidala Strana zelených, jež se díky průzkumům veřejného mínění v posledních dvou měsících stává jakýmsi černým koněm voleb.

Elektřina, teplo, automobily

Zelení nejsou tak radikální jako ODS. Stačilo by jim, kdyby celkové daňové zatížení české společnosti kleslo ze současných 38,7 % na 35 % hrubého domácího produktu. K tomu zelení přidávají ekologickou daňovou reformu, kterou považují za nutný doplněk současné progresivní daně z příjmu, i když připouštějí, že jednotlivá daňová pásma by potřebovala pravidelnou valorizaci podle růstu průměrné mzdy. „Současná daňová solidarita nám vyhovuje, ČR tu přece jen pořád patří spíše ke střední cestě v Evropě. My bychom to chtěli doplnit ekologickou daní, kde by se místo práce danilo to, jak která komodita dopadá na životní prostředí. Díky tomu můžeme zlevnit vedlejší náklady práce, zvýší se konkurence, sníží znečištění, protože spotřebitelé budou motivováni k využívání ekologicky šetrnějších technologií a energie,“ vysvětluje předseda SZ Martin Bursík.

Princip je jednoduchý: čím větší dopad na zdraví obyvatel, vodu, lesy, ovzduší, tím vyšší daň. Odborně se tomu říká internalizace externalit, jinak řečeno: do systému se zahrnou i škody, které se v ekonomice…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte