Osm zatčených, mezi nimi dva významní sociální demokraté. To ale není zdaleka nejdůležitější poselství poslední velké korupční aféry, pro kterou se vžil název biolihová. Klíčovou postavou je olomoucký podnikatel František Vybíral, vedlejší role si rozebrali tuzemští i zahraniční gangsteři a režii má pevně v rukou ČSSD. Kromě poučení, jak tu zřejmě po léta probíhalo korumpování vládních politiků, nese aféra biolíh i jistou očistu – policie tentokrát funguje tak, jak se od ní očekává, přestože musí odolávat značnému mocenskému tlaku.

Šel na charitu

Na Františka Vybírala, důstojného lobbistu dobře usazeného v předpokojích politické moci, narazila policie vlastně náhodou – při vyšetřování vraždy dvou ruských podnikatelů podezřívaných z praní špinavých mafiánských peněz. Telefonní výpis jednoho z dopadených vrahů (také Rusa, který žil v Česku od roku 1992, výpisy předala policii jeho milenka) prokázal, že se tento muž zná s Vybíralem a policie před rokem nasadila podnikateli odposlech. Sledovaný Vybíral pak počátkem letošního března přivedl detektivy do pražské restaurace U Schnellů, kde se pokoušel uplatit jiného policistu, aby mu poskytl informace z vyšetřování muže zapleteného do podezřelého obchodu se státními pozemky. Policie o schůzce věděla (uplácený policista ji upozornil), následovalo zatčení, razie na ministerstvu dopravy a v lihovaru Kolín, podniku s čerstvou vizitkou korupční firmy toužící vyrábět lukrativní příměs do…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte