Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Zavřít, ale podle zákona

Aféra kolem karikatur proroka Muhammada má další oběť, tentokrát politickou. V úterý odstoupila švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová.

mobrazek_515.gif
mobrazek_515.gif • Autor: Respekt

vobrazek_515.jpeg
Fotografie: Freivaldsová: nedůvěřují mi. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Aféra kolem karikatur proroka Muhammada má další oběť, tentokrát politickou. V úterý odstoupila švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová. Média ji totiž po svém pátrání označila za hlavní iniciátorku toho, že v kritické situaci nechala vláda znepřístupnit webové stránky jedné organizace, která na nich dotyčné karikatury prezentovala. Oficiálně ministryně též zdůvodnila svou rezignaci nedostatkem důvěry ze strany médií. Neoficiálně se hovořilo o tom, že jde o politikum, o odplatu za selhání švédské státní správy například po tsunami v jihovýchodní Asii, kdy zahynulo 543 švédských občanů.

A rovněž o tom, že Švédsko chtělo z celého sporu o karikatury vyjít laciněji než Dánsko či Norsko. Jisté je, že jsme viděli klasickou ukázku toho, jak nepostupovat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Muslimové se totiž mohli oprávněně ptát: Tvrdíte, že vaše zákony nedovolují zákrok proti svobodě slova, ale proč jste zrovna tuto webovou stránku mocensky uzavřeli? Stránka totiž patří sdružení Švédští demokraté, které je považováno za pravicově extrémní. Pravda, jeho názory se leckomu nemusí líbit, leckoho mohou dokonce urážet, ale v tom případě je lze omezit pouze cestou zákona. Nyní však byly jeho stránky znepřístupněny účelově, jen proto, že reprodukovaly karikatury. Často se říká, že na sever si jezdí němečtí neonacisté zahajlovat, že Skandinávie v tomto smyslu skýtá prakticky anglosaskou svobodu…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte