Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Před 10 lety

Česká vláda zvažuje zavedení apartheidu. Takový závěr si může vytvořit čtenář nedávného průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) s názvem Občané k romské problematice.

Česká vláda zvažuje zavedení apartheidu. Takový závěr si může vytvořit čtenář nedávného průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) s názvem Občané k romské problematice. Státní, tedy vládou pověřená instituce, se v něm rozhodla vyzvědět, zda by lidé něco namítali proti blíže neurčenému „zákroku“ úřadů vůči romskému etniku. Výsledek potvrdil očekávání: devadesát procent populace bylo pro. Mnohem důležitější než skóre je ovšem v tomto případě znění samotné otázky. Měly by stát a obce zabraňovat tomu, aby se Romové vyhýbali práci a raději pobírali sociální dávky? zajímalo IVVM. Co na to říct? Hodnota takového dotazu je stejná, jako se ptát: „Měla by policie dovolit brýlatým vraždit a znásilňovat?“ Podstata nevkusu je patrná na první pohled: tázajícímu nejde o to zjistit, zda občané považují brýle za znak násilníků (či tmavší kůži za znak „příživnictví“), ale už dopředu to sám nastoluje jako nepochybný fakt. Neřešitelná situace ovšem nastává v momentu vyhodnocení podobné ankety. Jak by měly úřady s výsledky naložit? Vyhradit podle rady devíti desetin lidí této země sociální podporu jen pro bílé? Zavést tábory nucené práce pro Romy? Nebo raději prozradit sociologům z IVVM, že ne všichni Romové se vyhýbají práci, stejně jako ne všichni čeští turisté ve Vídni kradou. A fakt, že někteří to přece jen dělají, ještě neopravňuje rakouské agentury k otázce: Měl by rakouský stát zabránit Čechům, aby se vyhýbali poznávání krás naší země a…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2165
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte