mobrazek_469.gif
mobrazek_469.gif • Autor: Respekt

vobrazek_469.jpeg
Fotografie: Uchazeči, kdo to je? – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Nové cesty k integraci přistěhovalců se hledají po celé Evropě. Se svou troškou do mlýna teď vyráží i Německo. Volker Bouffier (CDU), ministr vnitra spolkové země Hesensko, navrhuje změnu zákona pro získání německého občanství. Dosud stačilo žít osm let v Německu, prokázat obstojnou znalost němčiny, mít dobrou pověst a na formuláři se podpisem přihlásit k liberálně-demokratickému uspořádání. Napříště, bude-li novela schválena, bude nutné vedle přísahy na ústavu vykonat i „znalostní a hodnotový test“.

Minulý týden Bouffier publikoval 100 otázek, přičemž žadatel o občanství musí správně zodpovědět alespoň polovinu z nich. Začátek je snadný. Vyjmenujte tři řeky, které protékají Německem! Český turista zajásá: No přece Labe, Ohře, Nisa. Pak přijde hudba. Který Němec zkomponoval v závěru své 9. symfonie slavnou Ódu na radost? To by ještě šlo. Jako chyták na potenciální teroristy se jeví bod: Vysvětlete pojem „právo Izraele na existenci“! To není tak prosté, jak se zdá, vždyť i mnozí politici či publicisté mají problémy s rozlišením mezinárodněprávních pojmů recognition of Israel (myšleno v konkrétních hranicích) a recognition of the Israel’s right to exist (obecně). Ale vem to nešť, stačí přece polovina správných odpovědí, tak přejděme k německému ústavnímu systému. Pro poslance v parlamentech platí „zásada volného mandátu“. Co to znamená? Hm… Že…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte