U politické propagandy nezáleží na tom, zda je pravdivá, ale jak je účinná, prohlašoval klasik oboru Joseph Goebbels. Osvědčilo se mu vytrvale opakovat nehorázné lži. Tvrdil, že se tak stávají pravdou, i v tom však lhal. Spíš spoléhal na to, že hlásání zjevných nepravd vzrušuje masy příznivců víc než jakákoli pravda, protože znamená triumf moci a násilí.

Také předáci současné KSČM vědí, že pravdou svůj elektorát neoslní, a rádi se naopak blýsknou jejím překrucováním, drzým lhaním, jež může v očích sympatizantů vypadat jako šibalsky odvážný kousek. Komunistický předseda Filip takto napadl minulý čtvrtek v LN projekt besed s pamětníky komunistického teroru, které pro školy připravila nadace Člověk v tísni. Popudilo jej, že jeden z bývalých politických vězňů před žáky prohlásil, že byl odsouzen na sedm a půl roku jen pro svůj souhlas s prezidentem Benešem. Podle Filipa je taková výuka historie přímo goebbelsovská. Fakta o komunistické zvůli jsou přitom široce známá a historicky ověřená. Jenže začínají zavánět nudou, zatímco jejich popírání je mediálně dráždivé.

Sám Goebbels by Filipa pochválil, vždyť proměna brutálního agresora v nevinnou oběť, jež se jen brání, patřila k jeho nejúčinnějším propagandistickým vynálezům.

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte