mobrazek_39.gif
mobrazek_39.gif • Autor: Respekt

vobrazek_39.jpeg
Fotografie: Zbourat, nebo ne? Otázka, která rozděluje společnost. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Jen málokde na východě se stalo, že by budova symbolizující komunistickou totalitu byla po pádu železné opony zbořena a na jejím místě vyrostla kopie zámečku, který tu stával kdysi. Na podobnou rošádu se právě chystá Berlín a ne všem je to po chuti.

Secesní zámeček na začátku hlavního berlínského bulváru Unter den Linden přežil bombardování druhé světové války relativně ve zdraví, přesto jej v roce 1950 čekala demolice. Důvod byl politický: stavba tehdejšímu politbyru příliš symbolizovala pruskou éru, zavrženou část vlastní historie. Čtvrt století pak na ploše velikosti 27 fotbalových hřišť mašírovaly vojenské přehlídky, než se začalo stavět znovu. Obrovská budova ve funkcionalistickém stylu dostala název Palác republiky a až do pádu zdi v ní fungoval parlament a národní komora NDR. Právě tady bylo přijato v srpnu 1990 defilé o připojení východní části Německa k západní.

Již měsíc poté však stavbě poprvé zazvonila hrana: specialisté v jejích zdech naměřili nebezpečné množství azbestu a rozhodli o jejím uzavření. Sanace se protáhla až do roku 2003 a zbyla po ní jen hrubá stavba a klíčová otázka, co s palácem teď? Německá vláda si už krátce předtím nechala od mezinárodní komise vypracovat expertizu. Doporučení znělo jasně: palác zbourat a na jeho místě postavit novostavbu s fasádou někdejšího zámečku, jež by pojala tři stávající muzea v odlehlých částech Berlína, vědecké sbírky Humboldtovy…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte