Zatímco Američané staví svůj sen na pracovní morálce, Evropané na kvalitě života. A v tom vidí Rifkin jeho největší přednost.

Americký sen. Ustálené synonymum pro úspěch a bohatství, kterého dosáhl chuďas vlastní pílí a pomocí dobrých nápadů. Americký se mu říká proto, že ve Spojených státech bylo možné – dílem v legendách, dílem skutečně – k němu nejsnáze dojít. V tak otevřené zemi máte, pokud jste šikovní, cestu vzhůru jistou. A tak už název knihy ekonoma a publicisty Jeremyho Rifkina Evropský sen – Jak evropská vize budoucnosti potichu zastiňuje americký sen působí vlastně provokativně. Vždyť právě ze starého kontinentu se za podobnou vidinou utíkalo a do jisté míry stále utíká. Je možné, že by Evropa mohla být tím vysněným místem? Zajímavá otázka, tím spíše, že si ji položil Američan.

Jsou tu i úspěchy

Tuzemská debata o problémech evropských zemí či přímo Unie často vyznívá velmi jednoduše – Evropané jsou příliš leniví, chtějí vysoké důchody, sociální dávky a jiné vymoženosti. V důsledku vážně zaostávají za Spojenými státy, kde lidé pracují naplno, dovedou investovat do správných technologií a vědců. Zahoďme tedy své sociální výdobytky a vrhněme se do náruče bezchybného trhu.

A teď přichází člověk, který rozpoznává nezanedbatelné výhody Evropy: „Americký sen klade důraz na ekonomický růst, osobní majetek a nezávislost. Nový evropský sen se zaměřuje více na udržitelný vývoj…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2091

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte