0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí19. 2. 20056 minut

Vždyť se přece známe

Krátce po volbách ovládlo zprávy z Iráku opět násilí. Koncem minulého týdne, v předvečer hlavního šíitského svátku ášúrá, si výbuchy před šíitskými mešitami v Bagdádu vyžádaly přes tři desítky mrtvých. Únosy, přestřelky a výbuchy jsou hlášeny i z dalších částí země. Nedávné parlamentní volby jsou přesto obrovským úspěchem. Nejen to, že se vůbec konaly, ale i to, že se vzápětí rozjel víceméně standardní politický proces – jejich výsledky všichni přijali a začalo dohadování o nové vládě.

Fotografie: Sistáního vyznávají stejně tak voliči jako radikálové typu Muktady Sadra. Foto archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Sistáního vyznávají stejně tak voliči jako radikálové typu Muktady Sadra. Foto archiv
Fotografie: Sistáního vyznávají stejně tak voliči jako radikálové typu Muktady Sadra. Foto archiv • Autor: Respekt

Krátce po volbách ovládlo zprávy z Iráku opět násilí. Koncem minulého týdne, v předvečer hlavního šíitského svátku ášúrá, si výbuchy před šíitskými mešitami v Bagdádu vyžádaly přes tři desítky mrtvých. Únosy, přestřelky a výbuchy jsou hlášeny i z dalších částí země. Nedávné parlamentní volby jsou přesto obrovským úspěchem. Nejen to, že se vůbec konaly, ale i to, že se vzápětí rozjel víceméně standardní politický proces – jejich výsledky všichni přijali a začalo dohadování o nové vládě.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Rozhodne Sistání

Vítězem voleb se s 48 procenty hlasů stala jednoznačně šíitská Spojená irácká aliance (UIA), která získala nadpoloviční většinu křesel v jednokomorovém parlamentu. Za koalicí stojí nejvyšší šíitský duchovní Alí Sistání (viz rámeček), který má také poslední slovo při schvalování kandidáta UIA na premiéra (s tím, že když se předáci hlavních stran v rámci UIA na kandidátovi neshodnou, vybere ho Sistání sám). Druhá skončila Spojená kurdská kandidátka, která profitovala z vysoké volební účasti Kurdů – získala 25 procent hlasů a tím také jistotu, že v budoucím Iráku už nedojde k marginalizaci Kurdů, jak tomu bylo doposud. Až třetí skončil prozatímní premiér Ijád Aláví se svou sekulární koalicí. Získal necelých 14 procent hlasů. Došlo tak k události v arabském světě ojedinělé – porážce vládnoucí strany. Možná nejsmutnější z Alávího výsledku byli Kurdové, kterým…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc