Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Podle nejmenovaného člena rady ČNB, který promluvil v časopise Týden, je potřeba se odpoutat od závislosti na vývozu a více spotřebovávat doma. Docílit toho se má tlakem na podniky, aby zvýšily platy, a lidé tak měli co utrácet. A jak to prakticky provést? Inu i v tom má anonym jasno. Vláda podnikům zrychlí odpisy moderních strojů, a pokud na firmy nebude platit tenhle cukr, nastoupí bič. Centrální banka zvýší úroky, a tím pádem ztíží podnikům přístup k úvěrům. Takže podnikatelé se leknou, zvýší platy a všem bude dobře. Taková ekonomická moudra jsme neslyšeli od dob Valtra Komárka, který mluvil o marce za tři padesát (v době, kdy stála 18 korun). A kdo že je jeho současným nástupcem? Čtenář může hádat ze tří možností: Miroslav Singer, Rober Holman nebo Pavel Řežábek. Singer autorství těchto výroků popřel, u akademika Holmana jsou v rozporu s téměř vším, co napsal za posledních patnáct let. Zřejmě tedy zbývá poslední z trojice. Muž, kterého si prezident do bankovní rady vybral podle svých slov mimo jiné proto, že „nepsal matematické rovnice na tabuli na vysoké škole“ a „potýkal se s praktickými úkoly“ v Konsolidační bance. Pro potýkání se s praktickými problémy celé české ekonomiky by mu ale možná trocha teoretického vzdělání neuškodila.

•••

Když už se Němci do něčeho dají, dělají to důkladně. Nyní se dali na ekonomický liberalismus, což s sebou nese i nečekané peripetie. Od 1. ledna platí Hartz IV, zákon, jenž nutí…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte