Španělský plebiscit o evropské ústavě je ze všeho nejvíc generální zkouškou na mnohem obtížnější klání. Že bude ústava schválena, je totiž víceméně jisté. To však vůbec neznamená, že se nebudou příznivcům ústavy při nočním sčítání hlasů blyštět nervózní krůpěje potu na čele. Jde totiž o to, jakým způsobem ANO zazní.

Španělsko je ve vztahu k Evropské unii premiantem a nebylo jako místo konání vůbec prvního v sérii referend vybráno náhodou. Na Iberském poloostrově je Evropská unie po desetiletích fašistické diktatury symbolem všeho dobrého a odpůrce aby člověk pohledal. Bezbřehý optimismus Španělů, jejichž země se uvnitř EU proměnila z pochybného zapadákova v moderní a utěšeně naducanou zemi, se promítne i do nedělního hlasování – průzkumy naznačují, že nadpoloviční většina řekne své ANO, přestože minimálně dvě třetiny obyvatel Španělska o samotném textu smlouvy dohromady vůbec nic nevědí. Španělsko navíc opsalo ve vztahu k evropské konstituci příkladný oblouk. Sebestředné zablokování textu kvůli počtu hlasů v Radě ministrů vystřídala usilovná kampaň na podporu přesně téhož textu vedená všemi významnými politickými stranami – tedy i původně uraženými lidovci.

Proč tedy nervozita? Od Španělska se neočekává nic menšího, než že udá tón. Zpoza Pyrenejí by se měl ozvat ryčný válečný pokřik přesvědčených eurooptimistů, jejichž nadšení strhne i část brblajících skeptiků v zemích, jako je Británie, Dánsko nebo Česko. O úspěchu referenda rozhodne zájem voličů…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte