V případě vraždy někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího je možná nevhodné připomínat pořekadlo, že všechno špatné je pro něco dobré, nicméně v tomto případě sedí. Nejde ovšem jen o samotný Libanon, nýbrž mnohem více o vztahy Spojených států a Evropy, konkrétně USA a Francie.

Chceme být Švýcarskem

V době, kdy palestinské volby a zejména realita po nich daly jasné kontury naději pro Svatou zemi, kdy volby v Iráku zavřely ústa předem hotovým pesimistům, byl zabit Harírí. Co to znamená pro region a pro svět? Mnohem více, než by odpovídalo tak malé zemi. Přinejmenším jednu zcela zásadní informaci: za tím, že atentát iniciovala Sýrie, podle listu The Jerusalem Post „čestný člen osy zla“, stojí jak libanonská opozice, tak Washington, tak Jeruzalém, tak Paříž. Taková shoda názorů tu nebyla nejméně čtyřicet let a bylo by věru škoda ji nevyužít.

Vidíme tu jasný námět pro Evropskou unii. Když většina tohoto společenství kritizovala Ameriku za kiksy, kterých se dopustila v Iráku, Afghánistánu či Svaté zemi, mohl si leckdo pomyslet něco ve stylu „Kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Pokud by ale teď měla hořet půda v Levantě, regionu s pevnou osobní, historickou a kulturní vazbou na Francii, naskýtá se jiná úvaha. Když už více než dva roky vytýkáte Americe její kiksy, ukažte sami a ve své vlastní doméně, jak to dělat lépe a účelněji. To je námět pro férové soupeření Ameriky a Evropy.

Harírí v poslední době zastupoval…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte